به چه دلیل مردها بیشتر زودتر از زنان می میرن؟  آموزشی

 

معمولا زنان بیشتر از مردها عمر می کنن. ۵۷٪ از افراد بالای ۶۵ سال و ۶۷٪ از افراد بالای ۸۵ سال رو زنان تشکیل میدن. میانگین عمر زنان در ایران ۳ سال و در سراسر دنیا ۷ سال بیشتر از میانگین عمر مردانه. اما دلیل چیه؟ به چه دلیل مردها بیشتر زودتر از زنان می میرن؟ این مقاله رو بخونین تا به دلیل اون پی ببرین.

 

مشاهده ی شکاف جنسیتی در افراد سالخورده کار سختی نیس. با نگاهی خلاصه به آسایشگاها و افرادی که به کمک پرستار در خونه زندگی می کنن، به این اطلاع کامل پیدا می کنیم که تعداد زنانِ سالخورده بیشتر از مردانه و بعضی وقتا این فرق دهن باز کن می شه.

معمولا تعداد زنان در خونه ی سالمندان هم از مردها بیشتره. این موضوع بعضی وقتا این مؤسسات رو هم تحت اثر قرار می ده. مثلا چندی پیش یکی از این مؤسسات در آمریکا نام «خونه ای واسه مادران» رو واسه خود انتخاب کرد، درحالی که جدا از اینکه زنان به مردها هم خدمات ارائه می ده. این روش نام گذاری به دلیل بازار بزرگتریه که زنان واسه اونا ایجاد می کنن.

به چه دلیل مردها معمولا زودتر می میرن؟

با اینکه در سنای پایین و جوونی تقریبا بین تعداد مردها و زنان تناسب برقراره، ولی در سنای بالا مردها درصد کمتری از جمعیت جامعه رو تشکیل میدن. بعضی از مهمترین عواملی که باعث می شه مردها زودتر بمیرن، در زیر اومده:

۱. بروز رفتارهای پر خطر

به چه دلیل مردها بیشتر زودتر از زنان می میرن؟  آموزشی

یکی از دلایل این ویژگی مردها، بیولوژیکیه. لوب پیشانی مغز که مسئول قضاوت و بررسی نتایج تصمیماته، در مردها یواش تر از زنان تکامل پیدا میکنه. این باعث می شه تا مردها بیشتر از زنان در اثر تصادفات یا خشونت جون ببازند. مثلا میشه به رانندگی در حال مستی، قتل و دوچرخه سواری در جایای خطرناک اشاره کرد. تکامل آهسته و فکر نکردن به نتایج کارا باعث تصمیماتی می شه که زندگی مردها رو در بلندمدت هم تحت اثر قرار می ده. مثل مصرف مشروبات الکلی، اعتیاد به سیگار و موادمخدر.

۲. مشاغل پرخطر

میزان مشاغل خطرناک در مردها بسیار بیشتر از زنانه. شغلایی مثل کار در ارتش، آتیش نشانی، ساخت و ساز و…

۳. مرگ در اثر مریضیای قلبی

احتمال مرگ در اثر مریضیای قلبی در مردها ۵۰٪ بیشتر از زنانه. این موضوع می تونه به دلیل کمتر بودن هورمون استروژن در مردها باشه. فشارخون و کلسترول بالا هم در این تاثیردارن.

۴. بزرگتر بودن جثه ی مردها

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   من کارمندی بودم که کارآفرین شدم، اما نه به آسونی! 

در بیشتر گونه های حیوانات، اونایی که جثه ی بزرگتری دارن زودتر از هم نوعان کوچکتر خود می میرن. گرچه قطعیت این موضوع در آدما اثبات نشده، ولی می تونه دلیلی در جهت مرگ زودهنگام مردها باشه.

۵. بالاتر بودن آمار خودکشی در مردها

به چه دلیل مردها بیشتر زودتر از زنان می میرن؟  آموزشی

میزان افسردگی در زنان بیشتر از مردانه. اقدام به خودکشی (ناتموم) در زنان بیشتر، اما خودکشیِ باعث مرگ در مردها بیشتره. یکی دیگر از عواملی که مؤثره، ویژگی اخلاقی خاص مردانه. مردها در صورت بروز افسردگی، کمتر از بقیه خواسته کمک می کنن و واسه بهبود خود سعی زیادی نمی کنن.

۶. ارتباطات اجتماعی ضعیف تر

به دلایلی که دقیقا مشخص نیس، افرادی که ارتباطات اجتماعی ضعیف تر دارن (مثل مردها) میزان مرگ ومیر بالاتری دارن.

۷. تمایل کمتر واسه مراجعه به دکتر

طبق تحقیقات مردها نسبت به زنان حساسیت کمتری روی سلامتی خود دارن. احتمال اینکه مردها در طول سال به دکتر مراجعه کنن، بسیار کمتر از زنانه.

زمینه عمر کوتاه تر در مردها از همون روزهای اول به وجود میاد. نوزاد یک کروموزوم رو از مادر و یکی رو از پدر دریافت می کنه. کروموزوم در زنان XX و در مردها XYه. کروموزوم Y بیشتر از کروموزوم X با استعداد جهشه. این باعث بروز ناهنجاری بیشتری در مردها می شه. در رحم مادر میزان مرگ ومیر جنین پسر بیشتر از جنین دختره. در آخر مشکلات رشد در پسران عادی تره. بعضی از این مشکلات امید به زندگی فرد رو کاهش میدن.

چه کارای باعث عمر طولانی تر مردها می شه

بعضی از عواملی که عنوان شد، پرهیز ناپذیرند. ولی یه سریای دیگه از عوامل قابل اصلاح ان. مثلا چون مردها خیلی پیگیر درمان خود نیستن، دور و بریا می تونن در صورت مشاهده ی علائم در اونا واسه درمان شون اقدام کنن. این علائم می تونه مثل علائم افسردگی یا مشکلات سلامتی مثل فشارخون باشه. میشه با بررسی منظم سلامتی و آزمایشات از بروز مشکلات جدی در مردها جلوگیری کرد.

به چه دلیل مردها بیشتر زودتر از زنان می میرن؟  آموزشی

البته باید اینم بگیم که فرق طول عمری که در مردها و زنان مشاهده می کنین، حاصل میانگین کل افراد جامعه س. در خیلی از موارد زنان پیش از شوهر خود فوت می کنن. عواملی مثل اعتیاد، دیابت یا سابقه خانوادگی سرطان سینه در زنان می تونه اونا رو در خطر خطرات بزرگی بذاره.

با پیشرفت علم پزشکی در آینده طول عمر مردها و زنان زیاد می شه. شاید این افزایش واسه مردها بیشتره تا جایی که فاصله عمر مردها و زنان کاهش پیدا می کنه.

منبع : health.harvard.edu

دسته‌ها: آموزشی