به چه دلیل سن ریزش مو در جوونا پایین آمده؟ آموزشی

 

تابه حال توجه کردین که ریزش مو در بین جوونا زیاد شده؟ درسته، این موضوع حقیقت داره! استرس، رژیم غذایی و حتی رسیدگی به مو، جزو دلایل احتمالیِ ریزش موی جوون ترها هستن. اگه می خواید در این مورد بیشتر بدونین، این مقاله رو تا انتها بخونین.

 

تحقیقات جدید نشون دهنده اون هستن که جوونای چینی زودتر از نسلای قبلی شون کچل می شن. داده های این تحقیق از نتایج نظرسنجی بین ۴۰۰۰ دانشجوی دانشگاه چینهوا در پکن جمع آوری شده. محققان گفتن ۶۰ درصد از شرکت کنندگان جوون این نظرسنجی، عنوان کردن که ریزش موی زیادی دارن.

۴۰ درصد از جواب دهندگان اعلام داشتن که از ریزش موی خود آگاه بودن، درحالی که ۲۵ درصدشون عنوان کردن تا وقتی یکی از دوستان یا اعضای خونواده نگفته ان، متوجه ریزش موی خود نشده ان. محققان این رو هم گزارش دادن که دانشجویان رشته های علوم، ریاضی و مهندسی خودرو، کمتر از ریزش موشون گفتن.

جوونا و ریزش مو

به چه دلیل سن ریزش مو در جوونا پایین آمده؟ آموزشی

با اینکه کچل شدن معمولا با بالا رفتن سن در ارتباطه، اما هر روزه جوونای بیشتری رو می بینیم که ریزش مو دارن.

دکتر آندره آ هویی (Andrea Hui)، متخصص پوست، می گه مردها و زنان جوون بسیاری هستن که چه بسا ۱۸ سال بیشتر ندارن، اما واسه مقابله با ریزش مو ازش کمک می خوان.

آنجلو دیوید (Angelo David)، آرایشگر، در مصاحبه با نیویورک پست عنوان می کنه که تعداد خیلی از مشتریان جوانش با کم پشت شدن مو و عقب رفتن خط مو دست وپنجه نرم می کنن.

تغییرات هورمونی، مریضیای خودایمنی، مشکلات تیروئید و استرس، از دلایل شناخته شده ی ریزش مو در زنان و مردها جوون هستن. البته رژیم غذایی هم می تونه خیلی روی ریزش مو تأثیرگذار باشه. محبوبیت روزافزون رژیم گیاهخواری و رژیم وگان هم می تونه بر ریزش موی جوونا اثر داشته باشه.

تحقیقی که پارسال دکتر امیلی ال گو (Emily L. Guo)، رزیدنت کالج پزشکی بیلور در تگزاس، انجام داد، نشون دهنده اینه که کاهش شدید مصرف پروتئین و همین طور کمبود روی (زینک)، کمبود ویتامین D و بقیه مواد مغذی می تونن بر رشد مو اثر منفی بذارن.

نقش استرس در ریزش مو

استرس می تونه بر چرخه زندگی موی شما اثر داشته باشه. در این چرخه معمولا مو رشد می کنه، بعد رشدش متوقف می شه و درنهایت می ریزه. این مراحل رو با نام آناژن، کاتاژن، تلوژن و اکسوژن می شناسن.

آناژن (مرحله رشد) موی سر آدم از دو تا شش سال طول می کشه. پس از مرحله رشد، مو وارد کاتاژن (مرحله پسرفت) می شه که تنها چند روز طول می کشه و در این مدت فولیکول کمی جمع می شه. بعد از این مرحله، در تلوژن (مرحله استراحت) رشد مو ثابت می مونه. در آخر مو وارد اکسوژن (مرحله ریزش) می شه که در این مرحله می ریزه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نحوه تنظیم دادخواست چیجوریه؟ 

این فرایندی همیشگیه و ریختن ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز واسه همه طبیعیه.

دکتر دوریس دی (Doris Day) باور داره که استرس عامل مهمی در ریزش موی جوانانه. اون می گه: «استرس می تونه با خارج کردن زودرس موها از چرخه رشد، مراحل رشد مو رو قطع کنه. این می تونه باعث ریزش حجم بیشتری از مو شه.»

ریزش مو با افزایش استرس در موشایی که در خطر صداهای بلند قرار گرفتن تأیید شده. در این مطالعه، استرس باعث شده موی این جوندگان پیش از موعد وارد کاتاژن شه. مطالعه دیگری روی میمونا نشون داده، حیواناتی که دارای سطوح بالای کورتیزول (هورمون استرس) هستن، احتمال بیشتری داره که دچار ریزش مو شن.

طبق گزارشی از انجمن روان شناسی آمریکا (APA)، تحقیقی نشون دهنده رابطه بین سن و استرسه. جوونا میگن به خاطر استرس در یافتن میانگین پنج «دوست نزدیک» که با اونا راحت باشن، مسائل شخصی شون رو در بین بذارن یا کمک بخوان، احساس تنهایی و جداافتادگی می کنن.

محققان انجمن روان شناسی آمریکا متوجه شدن که جوونا استرس بیشتری نسبت به نسلای قبل از خود دارن. به نظر می رسه اونا در مقابله ی موفق با مسائل مختلف هم سختی بیشتری تجربه می کنن.

دکتر دی باور داره حفظ و نگهداری مو در جوونا هم می تونه در ریزش موی اونا اثر داشته باشه. «دکلره و رنگ کردن می تونه آسیب جدی به مو بزنه. سنگین کردن و کشیدنِ پایه مو می تونه فولیکولای مو رو تضعیف کنه که این باعث ریزش موی بیشتری می شه.»

توجه بیشتر از اندازه جوونا به مو

به چه دلیل سن ریزش مو در جوونا پایین آمده؟ آموزشی

دکتر دی تمرکز روزافزون رسانه ها بر ظاهر رو عامل دیگری می دونه که جوونا رو نسبت به تغییرات مو حساس تر می کنه. اون می گه: «واسه کسائی که در ده های سوم و چهارم زندگی به سر می برن، ریزش مقداری مو طبیعیه، اما توجه بیشتر به آدمای معروف و همین طور رسانه ها، داشتن موی بیشتر و جذاب تر رو به آرزوی جوون ترها تبدیل کردن، درصورتی که در نسلای قبلی اینجور نبود.»

اون اضافه می کنه: «اگه کسی نگران کم پشت شدن مو یا کچلیه، باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنه تا بررسی بیشتری انجام بگیره. داروها، مواد غذایی و راه های دیگری وجود دارن که می تونن مؤثر واقع شن.»دسته‌ها: آموزشی