پندهای زندگی که واسه خوشبختی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

 

در طول ۲۴ ساعت، کارای زیادی انجام میدید و اتفاقات خسته کننده ای رو میگذرونین ولی دقت کردین در دل هر ساعت از روز، چقدر از پندهای زندگی پنهون؟ اتفاقات زیادی می تونن باعث شکست ما شن. نمیشه این شکستا رو ندیده گرفت، اما اگه توجه کنین مسائل ساده ی روزمره هم حرفای زیادی واسه آموختن به شما دارن. کارای پیش پاافتاده ای که بیشتر از کنار اونا خیلی راحت می گذرید و اهمیتی به اونا نمی بدین هرکدام پیام مهمی درباره شخصیت فرد و نگاه جامعه بهش دارن. کافیه با دقت به اونا گوش دهیم.

 

۱. زندگی هر روز شانس دوباره ای به شما می ده از اون بهره ببرین

بیدار شدن شانس دوباره ایه واسه تفکر درباره هدف ما از زندگی. پیش از اونکه روز خود رو شروع کنین، لحظه ای به این فکر کنین که هر روز یک هدیه تازه. می خواید با اون چیکار کنین؟

پندهای زندگی که واسه خوشبختی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

۲. با تنفس درست؛ زندگی آروم تر، خوشحال تر و سالم تری داشته باشین

ما هرروز نفس می کشیم بی اونکه بهش توجهی داشته باشیم. تنها کسائی که مدیتیشن، یوگا و ورزشای سه گانه انجام میدن به تنفس خود آگاه هستن. با تمرکز روی تنفس و روش درست دم و بازدم می تونیم از امتیازات زیادی بهره مند شیم که مثل ی اونا میشه: کاهش اضطراب و دلهره، پیشگیری از مریضیا، بهبود خواب، بالا بردن تحمل درد، فشار خون پایین تر و کمک به کاهش وزن رو نام برد.

۳. زنجیره ای از کارای مثبت انجام بدین

اگه فرد منظمی هستین، منظم کردن تخت واسه تون کار سختی نیس. اما اگه جزو اون دسته از افراد دقیقه نود هستین که با عجله از در خارج می شن، شک نداشته باشین منظم کردن تختخواب آخرین چیزیه که درباره اون فکر می کنین. بهتره در این باره تجدیدنظر کنین. چون درسای زیادی در این کار به ظاهر پیش پاافتاده پنهون. واسه منظم کردن زندگی خود، از اینجا شروع کنین: هر روز تخت خود رو منظم کنین!

۴.بیشتر مسائل اون قدرها هم که به نظر بین، بد نیستن

پندهای زندگی که واسه خوشبختی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

تابه حال دقت کردین شستن یک ماهیتابه، دو چاقو، یک چنگال، تخته ی برش و یک کاسه، تنها یک دقیقه زمان می بره؟ این بار زمان بگیرین. به جای ندیده گرفتن ظرفای کثیف، یک دقیقه زمان بذارین و اونا رو بشورید. مطمئن باشین با دیدن ظرفای شسته و تمیز، احساس بهتری دارین. در زندگی هم همین طوره و واسه اینکه احساس بهتری داشته باشین نباید مسائل رو از چیزی که هستن سخت تر نشون بدین.

۵. مشکلات کوچیک تر، راحت تر حل می شن

وسایل خود رو پراکنده نکنین. شما می تونین کوهی از لباسا، حوله ی حموم، کاغذ و اشیای دیگر رو در خونه ی خود روی هم جمع کنین. کسی این پریشونیا رو نخواد دید اما شما باید اونا رو ببینین. این واقعا زندگی ایه که شما می خواید؟ اگه هر وسیله رو بعد از استفاده، سر جای خود بذارین خیلی آسون تر از اینه که بخواهید انبوهی از وسایل درهم ریخته رو منظم کنین. مشکلات هم مثل وسایل درهم ریخته هستن، اگه به اونا، زمانی که کوچیک تر هستن اهمیت بدین و واسه رفع اونا راه حلی پیدا کنین، بسیار آسون تر بر اونا غلبه می کنین.

۶. به بقیه اهمیت بدین

به موقع سر قرارهای خود حاضر باشین. ممکنه با زمان بندی پیش برید اما یهو همه چیز از روال خارج شه؛ مثلا گوشی موبایل خود رو گم کنین و مجبور شید یه مدت دنبالش بگردید، چایی روی لباس تون بریزه یا وسیله نقلیه تون در راه خراب شه و یهو فهمیده باشین که بیست دقیقه تأخیر دارین. بقیه در محل قرار، در فرودگاه یا رستوران منتظر شمان و کم کم عصبی می شن و نظرات منفی ای درباره بدقولی شما میگن. می خواید اینطور شما رو بشناسن؟ همیشه زمانی اضافی در برنامه روزانه خود واسه اتفاقات پیش بینی نشده در نظر بگیرین.

۷. خوب لباس بپوشید

هر روز زمان کمی واسه لباس پوشیدن داریم. با اینکه باورش سخته، این عمل به ظاهر ساده (و بعضی وقتا نه چندون ساده) نکات بسیاری داره. مردم با ظاهرشون قضاوت می شن. چون اولین چیزی که در برخورد اول به چشم میاد؛ ظاهره. لباس هاتون طرز فکرتون رو نشون می ده. وقتی وارد مکانی تازه میشید، چیجوری می خواید خودتون رو معرفی کنین؟

۸. مراقب سلامتی خود باشین

پندهای زندگی که واسه خوشبختی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

صبحانه ی سالم بخورین. همه تحقیقات نشون می ده صبحانه مهم ترین وعده غذایی ماست. ممکنه صبح یک لیوان قهوه ی فوری درست کنین و در حالی که با عجله از در خارج میشید اونو بخورین. یک صبحانه ی کامل و سالم در موقعی از روز که وقت کمتری دارین، کار زمانبریه اما نباید اونو ندیده گرفت. اهمیتی که واسه این وعده غذایی و پس سلامت خود قائل هستین، همون نگاه شما به زندگیه.

۹. عادات شما می تونه زندگی شما رو عوض کنه

مسواک بزنین. در کنار حس تازگی و بوی خوش دهن، شما عادات خود رو تقویت می کنین. الگویی که جنبه های مختلفی از زندگی شما رو شکل می ده. اگه بتونین هر روز سر یک ساعت مسواک بزنین، عادتی رو در زندگی تون پایه گذاری کردین و با این الگوی منظم در زندگی به هر جایی که بخواهید می تونین دست پیدا کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   همه چیز درباره افسردگی پس از زایمون 

۱۰. زود قضاوت نکنین، شما نمی دونین هرکی در زندگی چه مشکلاتی داره

موقع رانندگی یا سوار شدن به وسایل نقلیه ی عمومی افراد زیادی ممکنه با یک رفتار نابه جا باعث آزار شما شن. در مترو یا اتوبوس ممکنه بقیه شما رو هل بدن، راه تون رو بگیرن، روی صندلی شما بشینن یا موقع رانندگی جلوی شما بپیچند. در این موارد معمولا بدترین چهره ی افراد رو می بینیم. نباید از رفتار بد بقیه به ویژه در وسایل نقلیه ناراحت شید. شما کسی هستین که ناراحت می شه نه شخص خطاکار. ممکنه فرد خطاکار حتی متوجه رفتار اشتباه خود نشده باشه. اینجوری، تموم روز شما ممکنه به خاطر رفتاری که شاید غیرعمد بوده، خراب شه.

۱۱. اخلاق شما روی بقیه تأثیرگذاره، انرژی مثبت داشته باشین

هر کجا که می روید، انرژی ای رو که میدید، دریافت می کنین. اخلاق افراد مسریه. در محل کار، منزل و هرجای دیگر، هرطور با افراد برخورد کنین به شما جواب میدن. پس هر کجا که می روید، انرژی مثبت بدین تا انرژی مثبت بگیرین.

۱۲. نظم در زندگی، آرامش میاره

سعی کنین همیشه برنامه ریزی داشته باشین. در بیشتر مواقع با هر پیام شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، اینستاگرام یا توئیتر تمرکزتان برهم می خوره. بهتره موقع کار، دستگاه های هوشمند رو کنار بذارین و فقط در مواقع لازم نگاهی بهش بندازین و بعد به کار خود برگردین. تموم وقت خود رو به اونا اختصاص ندین، مدیریت زمان داشته باشین تا با آرامش وظایف خود رو انجام بدین.

۱۳. به نظرات بقیه احترام بذارین

اختلاف نظر همیشه هست. خیلی بعیده که دو نفر در بیشتر موارد هم باور باشن چون اختلاف همه جا هست؛ در منزل، محیط کار، با خونواده و با دوستان. مخالفت مشکل نیس، بلکه احترام نگذاشتن به نظر همدیگه مشکل اصلیه. حتما همه افراد نباید با ما هم باور باشن، درست یا غلط؛ به نظرات همدیگه احترام بذارین.

۱۴. وقتی بتونین احساسات خود رو کنترل کنین، کنترل زندگی تون رو به دست گرفتین

پندهای زندگی که واسه خوشبختی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

عصبانیت یکی از شایع ترین احساساتیه که هرروز ممکنه تجربه کنین. چگونگی رفتار شما موقع خشم، نشون می ده شما چه جوری انسانی هستین. با پیشخدمتی که غذای شما رو اشتباه آورده، سریع برخورد می کنین؟ با کسی که به شما بی احترامی کنه، برخورد خشنی دارین؟ اگه خشم خود رو کنترل نکنین، می تونه اثرات مخربی برجا بزاره.

۱۵. بدن خود رو دوست داشته باشین و از اون مراقبت کنین

پندهای زندگی که واسه خوشبختی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

ورزش کنین. انجام فعالیتای بدنسازی، یوگا و دیگر ورزشا نشون می ده شما خودتون رو دوست دارین. تا اونجا که ممکنه از خودتون مراقبت می کنین و به سلامت تون اهمیت میدید.

۱۶.شادی کلید یک زندگی اجتماعی سالمه

فعالیتای اجتماعی مثل غذا خوردن با دوستان یا خونواده، صمیمیت شما رو بیشتر می کنه به شما دلگرمی می ده. زمانی رو به خونواده و دوستان خود اختصاص بدین. اونا از شما حمایت می کنن، تشویق تون می کنن و هر اتفاقی که بیفته بازم شما رو دوست دارن.

۱۷. کلمات، وسیله قدرتمندی هستن

کلمات افکاری هستن که به زبون بین. مراقب کلمات خود باشین. شما می تونین با کلمات خود به بقیه شادی ببخشین یا به اونا خنجر بزنین. می تونین روح شون رو آزرده کنین یا به اونا شوق کشف دنیا رو بدین. پیش از بیان کلمات خوب فکر کنین. انتخاب با شماس؛ می خواید خود رو مهربون نشون بدین یا خشن؟

۱۸. افکارتان شخصیت شما رو شکل میدن

تموم روز رو با افکارتان می گذرونین. مثل بهترین دوست تون هستین یا یک آدم شرور؟ افکار منفی و تخریب کننده خیلی راحت می تونن وارد زندگی تون شن و بر اون اثر مخربی بذارن. افکار شما ، واکنش تون به اتفاقات دور و بر شماس. با دقت رفتار کنین. نگاه منفی به شادی شما آسیب می زنه.

۱۹. با محبت خود به بقیه شادی ببخشین

پندهای زندگی که واسه خوشبختی به اونا احتیاج دارین  آموزشی

هر شخصی در زندگی با مشکلاتی روبرو شدن که شاید بقیه از اونا بی خبر باشن. کارای کوچیکی که از سر مهربانی انجام میدید، مثل نگه داشتن یک در، لبخند زدن به بقیه، خریدن هدیه واسه افراد و توجه کردن به والدین؛ در زندگی اهمیت بیش تری دارن. چون مهربانی کردن بر روح افراد اثر می ذاره. یک عمل مهربانانه ی شما می تونه مرهمی بر درد فرد دیگری باشه. در این صورت، شما به بالاترین درجه الهی خود رسیده اید و به زندگی تون معنا بخشیدید.

۲۰. هر روز فرصتای زیادی دارین تا به بقیه نشون بدین چقدر ارزش و اهمیت واسه شون قائل هستین

به بقیه نشون بدین دوست شون دارین. گفتن تنها کافی نیس، دوست داشتن رو با عمل نشون بدین. با پختن غذای مورد علاقه شون ، کمک کردن به یک نفر، یا خیلی راحتِ ماندن در کنار کسی که غمگین و گریانه.

زندگی هر روز چیزای زیادی واسه گفتن به شما داره واسه درس گرفتن از اونا آگاه و هشیار باشین.

منبع : lifehack.org

 


دسته‌ها: آموزشی