پروتز سینه چیه؛ شکل های مختلف پروتز، امتیازات، مشکلات و مراقبت لازم قبل و بعد از عمل " آموزشی

 

پروتز سینه، ایمپلنت سینه یا Augmentation Mammoplasty، به معنای بازسازی سینه از راه افزایش حجم اینه که ازجمله پرطرفدارترین عملای جراحی خوشگلیه که سال هاست زنان زیادی در سرتاسر جهان بهش تن دادن. از پروتز سینه جهت ایجاد سینهای بزرگ تر و حجیم تر یا جایگزینیِ حجمی از سینه که در بین شیردهی، حاملگی، کاهش وزن و سوءتغذیه یا عواملی مثل سرطان یا ضربه از بین رفته، استفاده می کنن. با ما همراه باشین تا با عمل جراحی پروتز سینه، روشای عمل، شکلای مختلف پروتز، جنس پروتز، مراقبتای قبل و بعد از عمل و امتیازات و مشکلات اون آشنا شید.

 

عمل جراحی پروتز سینه چیه؟

بزرگ کردن سینه به وسیله جراحی، یک عمل زیبایی ایمن و با کمه کم تهاجمه که در مراحل ای یک تا دو ساعته تحت بیهوشی عمومی انجام می شه. با این همه به پیشنهاد ی پزشکان متخصص، پیش از مهیاشدن واسه انجام این عمل جراحی بهتره فرد خواسته کننده در یک جلسه مشاوره به همراه دکتر جراحش شرکت کنه و مواردی مثل روشای مختلف بزرگ کردن سینه و اندازه و نوع پروتز طبق شکل بدن فرد مشخص شه.

انتخاب پروتز معمولا با توجه به پهنای سینه، آزمایش پوشش نسج نرم سینه و بافت سینه صورت میگیره. بعضی از افرادی که به دلیل مریضی یا موارد دیگر مجبور به عمل پروتز سینه هستن، ممکنه از این عمل حس خوبی نداشته باشن و تصور کنن که شکل طبیعی بدن شون رو از دست میدن. اما معمولا با گذشت زمان و بعد از انجام عمل احساس بهتری نسبت به این تغییرات پیدا می کنن.

در عمل جراحی پروتز سینه دکتر جراح واسه وارد کردن پروتز برشا رو در سه محل متفاوت، یعنی زیربغل، هاله دور سینه (بافت دور نوک پستان)، دور ناف یا چین زیر سینه ایجاد می کنه. بعد پروتز رو پس از ایجاد برش از بالا یا پایین عضله ی دیواره ی قفسه سینه وارد بدن می کنه. بدن پروتز رو در جای واردشده نگه می داره و از جابه جا شدن اون زیر پوست جلوگیری می کنه. دکتر جراح، برش رو پس از قرار دادن پروتز در جای مناسب می بندد و بخیه می زنه.

شکلای مختلف پروتز سینه از دید میزان برجستگی

پروتز سینه چیه؛ شکل های مختلف پروتز، امتیازات، مشکلات و مراقبت لازم قبل و بعد از عمل " آموزشی

طبق میزان برجستگی، پروتزهای سینه سه نوع هستن:

 1. Low profile یا پروتز با برجستگی کم؛
 2. High Profile یا پروتز با برجستگی زیاد؛
 3. Ultra high profile یا پروتز سینه با برجستگی خیلی زیاد.

شکلای مختلف پروتز سینه از دید شکل ظاهری

پروتزهای سینه به دو نوع کلی تقسیم می شن.

۱. پروتز سینه گرد (round)

پروتز سینه «گرد» واسه افرادی که دوست دارن سینه هاشون برجسته تر به نظر برسه، مناسب هستن. از طرف دیگه کسائی که می خوان پروتز سینه بافت نرم و خوش فرمی داشته باشه معمولا این پروتزهای گرد رو انتخاب می کنن.

امتیازات پروتز سینه گرد (round) عبارت ان از:

 • جراحی اصلاحی یا revision (در موارد تغییر پروتز، انقباض کپسولی، پارگی پروتز و چرخش پروتز)؛
 • چرخش تکرارشونده ی پروتز.

٢. پروتز سینه اشکی (آناتومیکال یا قطره اشکی)

پروتز سینه «قطره اشکی» به درد اون دسته از افرادی می خوره که تمایل دارن پروتز سینه شون نمای طبیعی تری داشته باشه. جدا از اینکه این کسائی که بافت سینه ی اونا خیلی کمه یا اصلا بافت پستان ندارن، افرادی که سینهای تخت و بدون شکل دارن و هم خانومایی که پوشش بافت نرم سینه شون خیلی کمه، دچار مساوی نبودن در سینها یا مشکل ظاهری سینه هستن، واسه ظاهر طبیعی تر بهتره از پروتز سینه قطره اشکی استفاده کنن.

شکلای مختلف پروتز سینه از دید جنس و مواد تشکیل دهنده

پروتز سینه چیه؛ شکل های مختلف پروتز، امتیازات، مشکلات و مراقبت لازم قبل و بعد از عمل " آموزشی

پروتزهای سینه از سه جنس تولید می شن که خیلی فرقی از نظر کیفی ندارن اما از نظر هزینه عمل، احساس راحتی با اون و جای شکاف با هم فرق دارن و طبق شرایط مریض دکتر یکی از اونا رو انتخاب می کنه: پروتز سینه سیلیکونی که ژل ماننده، پروتز سینه «آب نمکی»، و پروتز سینه ثابت یا «Gummy Bear» که نسل پنجم پروتزهای سینه هستن.

۱. پروتز سینه آب نمکی

پروتزهای سینه آب نمکی گرد هستن و با آب نمک استریل یا سالین پر شدن. پروتز سینه آب نمکی دارای جداره ای سیلیکونی و غیرقابل نفوذ هستن، از پروتزای سیلیکونی سفت تر هستن، در صورت پاره شدن تخت و صاف می شه و مایع درون اونا طی فرایندی طبیعی جذب بدن می شه چون این مایع به طور طبیعی در بدن هست، پس مشکلی واسه سلامتی ایجاد نمی کنه.

امتیازات پروتز سینه آب نمکی:

 • احتیاج به برش کمتر؛
 • هزینه پایین تر؛
 • احتیاج کمتر به معاینه و مانیتورینگ.

مشکلات پروتز سینه آب نمکی:

 • لمس غیر طبیعی تر؛
 • افزایش خطر چین خوردگی بیشتر؛
 • احتمال خالی شدن خود به خودی؛
 • احتمال تاثیرگذاری بیشتر روی بافت سینه.

نکته دیگر اینکه استفاده از پروتزهای سالین یا آب نمکی واسه افراد زیر ۱۸ سال پیشنهاد نمی شه.

۲. پروتز سینه سیلیکونی

پروتز سینه سیلیکونی از ترکیبات مختلف سیلیکون ساخته شدن و مثل ژل چسبنده هستن. با توجه به امنیت بیشتر این پروتزها، به نظر می رسه که انتخاب اول خانوما واسه پروتز سینه، پروتزهای سیلیکونی هستن. دلیل این مثل تر بودن اونا به بافت سینهه. جدا از اینکه این در صورت آسیب دیدن این پروتزها از بین نمی رن و ژلای درون پروتز به فضای دور یا لایه های دیگر پروتز وارد می شن.

درصورتی که از پروتز سینه سیلیکونی استفاده کردین، معاینه ی منظم به وسیله دکتر چیزی ضروریه. کمه کم سن واسه استفاده از پروتزهای سینه سیلیکونی ۲۲ ساله.

امتیازات پروتزهای سینه سیلیکونی:

 • احتمال چین خوردگی کمتر؛
 • کاهش خطر خالی شدن خود به خودی؛
 • لمس طبیعی تر.

مشکلات پروتزهای سینه سیلیکونی:

 • هزینه بیشتر؛
 • احتیاج به معاینه و مانیتورینگ بیشتر؛
 • ایجاد برش بیشتر روی پوست؛
 • خطر پاره شدن بدون علامت.

اون دسته از افرادی که جراحی پروتز سیلیکونی داشتن لازمه که سه سال بعد از عمل جراحی، MRI بکنن. بعد از اون هر دو سال یک بار لازمه واسه بررسی پارگی بی صدای پروتزهای سیلیکونی MRI انجام شه.

۳. پروتزهای سینه ثابت یا Gummy Bear

درصورتی که پروتزهای سینه Gummy Bear پاره شن، اصلا دچار تغییرات ظاهری نخوان شد و از این جهت به اونا پروتزهای ثابت میگن. این پروتزها در بدن به جای گرد بودن، دارای شکل هستن و در قسمت پایین از برجستگی بیشتری برخوردارن. تراکم سیلیکون در این نوع از پروتزها بالاست و درنتیجه سفت تر هستن و واسه همین آسیب دیدگی در اونا کمتره. بزرگ ترین عیب پروتزهای ثابت اینه که واسه قرار دادن این پروتزها نسبت به شکلای مختلف دیگر باید برشای بیشتری در پوست ایجاد شه.

پروتز خارجی سینه

پروتز سینه چیه؛ شکل های مختلف پروتز، امتیازات، مشکلات و مراقبت لازم قبل و بعد از عمل " آموزشی

اگه قصد انجام عمل جراحی و استفاده از پروتزهای سینه داخلی رو ندارین، یک راه حل دیگر استفاده از پروتزهای سینه خارجیه که احتیاجی به عمل جراحی ندارن. هر چند در بعضی موارد پروتز سینه خارجی باعث حساسیت پوستی، خارش، تعریق و احساس گرما می شه و احتمال افتادن و جدا شدن این پروتزهای سینه هم هست. با این همه استفاده از پروتز سینه خارجی سریع ترین روش واسه بزرگ کردن و پُر کردن فضای خارجی سینهه.

رنگ پروتز سینه

مثل نگرانیای افرادی که قصد انجام عمل جراحی پروتز سینه رو دارن اینه که رنگ پروتزهای سینه مصنوعی تا حد ممکن به رنگ طبیعی پوست شون نزدیک باشه. هر چند تولید کنندگان پروتز تموم سعی خود رو واسه ساخت پروتزهای نزدیک به رنگ پوست انجام میدن و حتی تهیه ی پروتز سفارشی به خواسته مشتری رو هم در دستور کار خود قرار دادن، با این همه معمولا کمی فرق رنگ بین پوست طبیعی بدن و پوسته پروتزهای سینه هست.

چند نوع برش واسه انجام عمل جراحی پروتز سینه هست؟

 1. برش در چین زیر سینه؛
 2. برش در دور هاله؛
 3. برش زیر بغل؛
 4. برش دور ناف که در موارد خاص انجام می شه.

لیفت سینه با پروتز

لیفت سینه با پروتز یا (پروتز ماستوپکسی) یکی از روشای بالا کشیدن سینه به وسیله پروتزه. در این روش واسه اصلاح افتادگی و بزرگ کردن سینها از پروتز سینه استفاده می شه.

در روش پروتز ماستوپکسی برشای لازم واسه انجام عمل فقط در ناحیه آرئول و زیر سینه انجام می شه. در این روش سینهای کوچیک که به افزایش حجم احتیاج دارن و سینهای نامتقارن از نظر اندازه و ظاهر رو میشه اصلاح کرد. واقعا این روش ترکیبی از لیفت سینه و پروتز سینهه که در اون از لیفت داخلی واسه بالا بردن سینها استفاده می شه و برخلاف عمل لیفت سینه احتیاجی به برشای عمودی وجود نداره. توجه داشته باشین که پروتز و لیفت سینه با این روش واسه تموم افراد ممکن نیس و بهتره با نظر دکتر متخصص و ماهر این عمل انجام شه.

پروتز سینه چقدر دووم میاره؟

برخلاف مقاوم بودن پروتزهای سینه اما این پروتزها همیشگی نیستن و کم کم فرسوده می شن. معمولا کم کم پوسته ی خارجی پروتز سینه کهنه و نازک می شه و درنهایت از بین میره. با اینکه از نظر کلینیکی تشخیص این فرسایش مشکله.

خانومای ورزشکار به ویژه مربیای ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران و … نسبت به کسائی که تمرینات و جنب و جوش کمتری دارن، بیشتر دچار فرسودگی و پاره شدن پروتز سینه می شن. واسه همین درصورتی که جراحی پروتز سینه انجام دادین، لازمه ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از عمل به وسیله دکتر متخصص معاینه شید و در صورت احتیاج و به تشخیص دکتر، سونوگرافی انجام بدین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نحوه شروع سخنرانی در جلسات با ۶ قدم کاربردی 

چه کسائی می تونن عمل پروتز سینه رو بکنن؟

پروتز سینه چیه؛ شکل های مختلف پروتز، امتیازات، مشکلات و مراقبت لازم قبل و بعد از عمل " آموزشی

 • افرادی که به خاطر مریضیای سخت مثل سرطان تموم یا بخشی از سینه ی خود رو از دست دادن.
 • کسائی که به شکل مادرزادی سینهای نا برابر با شکل غیر طبیعی دارن.
 • خانومایی که به خاطر مشکل مادرزادی فقط یک سینه دارن.
 • زنانی که به دلایل هورمونی یا ژنتیکی یا لاغری بیش ازحد و سوءتغذیه سینهای کوچیکی دارن.
 • زنانی که به خاطر بالا رفتن سن، بارداری و شیردهی بافت سینه شون بررسی رفته و کوچیک شده یا به خاطر کاهش وزن شدید دچار افتادگی سینه شدن.

هزینه عمل پروتز سینه

عمل جراحی پروتز سینه مثل عملای جراحی خوشگلیه، واسه همین تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی گیره. از طرف دیگه، هزینه عمل پروتز سینه با توجه به عواملی چون تبحر و معروفیت دکتر جراح و نوع پروتز استفاده شده متفاوته.

مشکلات پروتز سینه

عمل جراحی پروتز سینه درصورتی که به وسیله دکتر جراح ماهر انجام شه، عملی ایمن با تهاجم کمه. با این همه عمل پروتز سینه مثل تموم عملای جراحی مشکلات احتمالی خاص خودشو داره که در صورت رعایت موارد مربوط به آمادگی قبل از عمل و مراقبتای دقیق و اصولی بعد از عمل، می تونین احتمال بروز مشکلات رو به کمه کم برسونین. به همین منظور بهتره در مورد مشکلات احتمالی بعد از عمل جراحی پروتز سینه اطلاعات کافی داشته باشین.

بعضی از مشکلات احتمالی پروتز سینه عبارتند از:

 • ظاهر غیرقابل قبول محل برش جراحی؛
 • خونریزی و تجمع خون (هماتوم)؛
 • جدا شدن زخم؛
 • نامتقارن بودن سینها؛
 • قرار دادن غیر اصولی و نادرست پروتز در محل؛
 • عفونت؛
 • تاخیر در بهبودی محل برش جراحی؛
 • تغییر در حس سینه و نوک سینه که ممکنه موقت یا دائم باشه؛
 • ایجاد یک کپسول کلفت در دور پروتز؛
 • نشت یا پارگی جدار پروتز؛
 • چین خوردگی پوست روی پروتز؛
 • مشکلات بیهوشی عمومی؛
 • تجمع مایع دور پروتز؛
 • درد ممتد؛
 • جا به جایی پروتزها به جهات مختلف؛
 • نارضایتی فرد از نظر زیبایی و نتیجه عمل؛
 • ایجاد لخته خون در رگا که ممکنه باعث مشکلات قلبی و ریوی شه؛
 • احتمال احتیاج به عمل دوباره.

جدا از اینکه اینا، بعد از انجام عمل جراحی پروتز سینه بعضی بیماران حس سینه شون از بین میره، یه سریای دیگه فقط کمی کاهش در حس سینها رو تجربه می کنن و در مواردی حتی افزایش حس هم اتفاق افتاده. با این همه تموم این مشکلات به مرور بهبود پیدا می کنه و بهبودی کامل معمولا ۱۸ ماه طول می کشه.

پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه چیه؛ شکل های مختلف پروتز، امتیازات، مشکلات و مراقبت لازم قبل و بعد از عمل " آموزشی

با اینکه شما عمل پروتز سینه انجام دادین اما مسئله اینجاست که بافت طبیعی و قدیمی سینه هنوز سرجای خودش قرار داره و درنتیجه هنوز مجاری شیردهی در سر جای خودشون هستن. اینطوری پروتز سینه چه در زیر عضله ی سینه و چه در بافت سینه قرار داده شه، روی شیردهی خانوما تأثیری نداره.

با این همه اگه دکتر جراح برش رو دور هاله سینه بکنه، چند مجرای شیری ممکنه قطع شن و این موضوع می تونه بر میزان شیر تولیدشده و نحوه ی شیردهی اثر بزاره. بخاطر این جراحان پلاستیک بیشتر ترجیح میدن برش موردنیاز واسه گذاشتن پروتز در بافت سینه رو در زیر سینه بسازن تا هم آسیب کمتری به بافت سینه وارد شه و هم توانایی شیردهی به راه مطلوب حفظ شه. با این همه بهتره بعد از زمان بارداری و شیردهی واسه انجام عمل پروتز سینه اقدام کنین.

رابطه بین پروتز سینه و سرطان

طبق تحقیقات انجام شده هنوز ارتباطی بین گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان سینه، مریضیای خود ایمنی و بقیه مریضیای سیستمیک پیدا نشده. الان هیچ مدرک قطعی مبنی بر اینکه سرطان در زنانی که پروتز دارن در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده می شه هم وجود نداره. از طرف دیگه بیشترین نگرانی در مورد پروتزهای سینه، امکان به تأخیرافتادن تشخیص سرطان سینه با پروتزهای سینه سیلیکون و سالینه چون که این مواد اشعه و تابشا رو از خود عبور نمی دن و درنتیجه مانع دیده شدن بافت اصلی سینه در جریان ماموگرافی می شن.

با اینکه با پیشرفت تکنیکای ماموگرافی در سالای گذشته رادیولوژیستا این امکان رو پیدا کردن تا جایی که ممکنه قسمتایی از بافت اصلی سینه رو که زیر پروتز سینه مخفی ببینن و بافت سرطانی رو تشخیص دهند. با این همه به باور ی پزشکان اگه سابقه سرطان سینه در خونواده شما هست بهتره واسه خطر کمتر از عمل پروتز سینه پرهیز کنین.

می تونیم بعد از پروتز سینه برنزه کنیم؟

مسئله اینجاست که گرفتن حموم آفتاب یا استفاده از سولاریوم به پروتز آسیببی نمی رساند اما لازمه به مدت یک سال از تابیدن مستقیم نور آفتاب یا اشعه سولاریوم به محل برش جراحی جلوگیری کنین چون باعث تیره تر شدن جای زخم و برش عمل می شه. از طرف دیگه بد نیس بدونین چون پروتز سینه دیرتر از بقیه بخشای بدن گرما خود رو از دست می ده ممکنه فرد بعد از استفاده از سولاریوم احساس کنه پروتز نرم شده؛ پس پیشنهاد می شه تا چند ماه بعد از عمل از سولاریوم و حموم آفتاب استفاده نشه.

قبل از انجام عمل پروتز سینه چه کارایی لازمه؟

اگه واسه انجام پروتز سینه تصمیم قطعی تون رو گرفتین و داروی خاصی مصرف می کنین حتما پیش از انجام عمل پروتز سینه دکتر خود رو از این آگاه کنین تا در روند جراحی و پس از اون اختلالی وارد نشه. بعضی وقتا لازمه مریض مصرف بعضی داروها رو قطع کنه یا در دستور مصرف شون تغییر بسازه. جدا از اینکه این مصرف آسپرین، فراوردهای آسپرین، داروهای ضد نا آرومی و مکملای گیاهی باید ۱۰ روز پیش از عمل پروتز سینه متوقف شه. انجام آزمایشای مشخص و هم ماموگرافی به دستور دکتر پیش از انجام عمل پروتز سینه چیزی ضروریه. اگه سیگاری هستین از دو هفته پیش از انجام عمل، سیگار کشیدن رو کنار بذارین.

مراقبتای بعد از عمل پروتز سینه (دو هفته اول)

پروتز سینه چیه؛ شکل های مختلف پروتز، امتیازات، مشکلات و مراقبت لازم قبل و بعد از عمل " آموزشی

 • واسه استراحت کردن یا خوابیدن روی شکم و پهلو نخوابید. به پشت خوابیدن باعث می شه تا در طول دوره نقاهت، پروتز (ایمپلنت) در بهترین موقعیت قرار بگیره. اصلا روی شکم نخوابید. دو هفته بعد از عمل می تونین به پهلو بخوابید.
 • دکتر واسه جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک و واسه کاهش درد داروهای خونه تجویز می کنه. واسه پیشگیری از عفونت احتمالی حتما آنتی بیوتیکا رو سر ساعت مشخص استفاده کنین و اگه احساس درد کردین از خونه استفاده کنین.
 • در عمل پروتز سینه، برشای ایجادشده رو با بخیه یا با چسب مخصوص جراحی می بندند. بخیها جذبی هستن و بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز جذب می شن. بعد از اون میشه از ماساژ دادن روزانه زخم یا ورقه سیلیکونی جهت از بین بردن جای بخیه استفاده کرد. اگه بخیها جذبی نیستن دکتر یک هفته بعد از عمل اونا رو می کشه.
 • در هفته اول بعد از عمل پروتز سینه زیاد فعالیت نکنین. فعالیتایی مثل شونِه کردن مو یا برداشتن اجسام سبک بلامانعه. توجه داشته باشین که نداشتن جنب و جوش و فعالیت، بدن تون رو خشک و سفت می کنه.
 • دکتر جراح معمولا بعد از عمل واسه شما «سوتین طبی» تجویز می کنه. سوتین طبی مثل پانسمان عمل می کنه طوری که سینها و پروتزا رو در بهترین وضعیت نگه می داره. در طول ۶ تا ۱۲ هفته به شکل تموم وقت حتی هنگام خواب، سوتین طبی خود رو ببندید.
 • بعد از عمل پروتز سینه، سینه هاتون ممکنه سفت شه یا ممکنه روی پوست تون کبودی ایجاد شه که چیزی طبیعیه و بخشی از مراحل ی درمان و بهبودیه.

مراقبتای لازم شش تا دوازده هفته بعد از عمل پروتز سینه

 • قرار گرفتن پروتز در سر جای خود یک مراحل تدریجیه و معمولا ۶ تا ۱۲ هفته بعد از عمل انجام می شه.
 • تا سه هفته بعد از عمل از مصرف دخانیات پرهیز کنین.
 • اگه رانندگی می کنین بعد از قطع مصرف داروهای خونه اجازه رانندگی دارین. یادتون باشه حتما فرمون اتومبیل رو پایین تر از عضله ی سینه بذارین تا به عضلات قفسه ی سینه فشار وارد نشه.
 • از بلند کردن، هل دادن یا کشیدن وسایل سنگین و حرکات ورزشی سینه و ورزشای بالای بدن دوری کنین. بعد از دو هفته می تونین پیاده روی کنین، بدوید یا ورزشای مربوط به پایین تنه رو انجام بدین. به بدن خود توجه کنین و اگه حرکتی براتون دردناکه انجامش ندین.
 • بعد از گذشت چندین هفته از عمل بازم گرفتگی در عضله ی سینه (پکتورالیس) یا درد در سینه طبیعیه و نشون دهنده ی اینه که اعصاب عضله در حال بازسازی هستن.
 • دو هفته بعد از جراحی به آهستگی سینه ی خود رو ماساژ بدین. انجام حرکات دایره ای با فشار ملایم با استفاده از لوسیون می تونه در کاهش ورم مؤثر باشه. لوسیونای مخصوص زخم هم می تونه در از بین بردن و کم رنگ کردن جای زخم مؤثر باشه.
 • اگه نشونه عفونت مثل تب یا قرمزی در محل برش رو مشاهده کردین، به دکتر معالج تون مراجعه کنین.

در چه صورت بعد از عمل پروتز سینه به دکتر مراجعه کنیم؟

بعد از عمل جراحی پروتز سینه، دکتر در فاصله ها مشخص واسه شما وقت ویزیت تعیین می کنه. با این همه اگه در این فاصله با موارد زیر روبرو شدید حتما به دکتر معالج تون مراجعه کنین.

 • افزایش تورم و کبودی محل جراحی؛
 • افزایش قرمزی در محل برش جراحی؛
 • خروج ترشح بدبو یا زردرنگ از محل زخم یا خونریزی از محل زخم که با فشار پانسمان بند نمیاد.
 • داشتن احساس بی حالی و ضعف شدید؛
 • داشتن درد شدیدی که با خونه های تجویزشده کاهش پیدا نکنه؛
 • آلرژی نسبت به داروهای مصرفی یا نبود تحمل داروها؛
 • بروز تب و درجه گرما دهانی بالای ۳۸ درجه؛
 • احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه یا ضربان قلب غیر طبیعی.دسته‌ها: آموزشی