وظایف مشاور حقوقی چیه؟ " آموزشی

 

 

مشاور حقوقی چه کسیه و چه وظایفی بر عهده داره؟

فارغ التحصیلان رشته حقوق در همه مقاطع می تونن در شرکتا و سازمانای خصوصی و دولتی به عنوان مشاور حقوقی به فعالیت بدن. این افراد در بخشای زیر می تونن کار کنن:

۱. امور قراردادها

در مورد قراردادهایی که شرکت محل فعالیت مشاور حقوقی، یکی از دو طرف اینه، مشاور حقوقی بررسیای لازم رو انجام می ده و چند تا نکته مهم رو میگه؛ بعضی وقتا این شخص وظیفه ی تهیه ی پیش نویسای قراردادی رو بر عهده داره. بعضی وقتا در بعضی شرکتا هم قراردادها فقط با تأیید و امضای مشاور حقوقی به توافق پایانی می رسه.

۲. امور دعاوی

شرکتا در طول دوره فعالیت خود ممکنه درگیر دعاوی مختلفی شن که در این دعاوی یا نقش خواهان (طرح کننده ی دعوا) رو دارن یا نقش خونده (کسی که دعوایی علیه اون طرح شده). بعضی وقتا شرکتا به جای اینکه واسه این دعاوی به عقد قرارداد با وکیل دادگستری اقدام کنن، از مشاورین حقوقی خود استفاده میکردن تا یا پیشنهادات موردنیاز رو تهیه و تهیه کنن یا در صورت داشتن پروانه ی وکالت، خود به عنوان وکیل شرکت وارد عمل شن.

پرداخت در این مورد هم در عمل به دو شکل محقق می شه: بعضی وقتا مشاور حقوقی واسه قبول وکالت در دعاوی، بیشتر از حق الزحمه ی ساعتی تعیین شده در قرارداد خود مبلغی دریافت نکرده و بعضی وقتا مبلغ یا درصدی بیشتر مثل وکلای عادی دریافت می کنه؛ البته در فرض اول، علی الاصول هزینه تمبر الصاقی روی وکالت نامه بر عهده ی شرکته.

اصطلاح دیگری با عنوان نماینده ی حقوقی هم هست. نماینده ی حقوقی علم یاد گرفته رشته حقوقه که در شرکت یا سازمانی دولتی استخدام شده و بیشتر از دو سال واسه اون سازمان کار کرده باشه. در این صورت بدون داشتن پروانه ی وکالت هم می تونه به عنوان نماینده ی حقوقی در دعاوی اون شرکت یا سازمان حاضر شه و تا حدی نقش وکیل رو اجرا کنه. همون گونه که گفته شد، نماینده ی حقوقی باید دارای شرایطی باشه که واسه مشاور حقوقی لازم نیس. فرق مهم دیگر بین این دو شخص هم در اینه که مشاور حقوقی در صورت داشتن پروانه می تونه به عنوان وکیل شرکت در دعاوی حضور داشته باشه؛ درحالی که نماینده ی حقوقی احتیاجی به پروانه نداره و تنها با ارائه معرفی نامه ای از شرکت یا سازمان مربوط می تونه در دادگاه شرکت کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   معرفی کتاب اون هنگام که نفس هوا می شه 

۳. امور پژوهشی

بعضی وقتا انجام امور پژوهشی مثل وظایف مشاور حقوقیه. این امور واسه راهبری شرکت مربوط یا حل مشکلات اون انجام می شه. واسه این کار، مشاور حقوقی اول به تحقیقات حقوقی در مورد موضوع موردپژوهش می پردازه و بعد گزارش یا پیشنهادهایی در اون خصوص ارائه می کنه. بعضی وقتا تحقیقای انجام شده خصوصا در بخشای دولتی می تونه با طی تشریفات لازم باعث پیشنهاد لایحه قانونی جدید یا تغییر و تفسیر قوانین موجود شه.

فرق مشاور حقوقی با بقیه کارمندان چیه؟

وظایف مشاور حقوقی چیه؟ " آموزشی

این نکته دارای اهمیته که مشاور حقوقی به استخدام رسمی شرکت یا سازمان محل فعالیت خود در نمیاد و قرارداد اون از نوع قرارداد مشاوره، نه استخدام یا کار. از فرقایی که قرارداد مشاوره با قرارداد استخدام داره، اینه که دستمزد مشاور حقوقی به شکل ساعتی تعیین می شه؛ یعنی، مشاور حقوقی موظفه تعداد ساعت معینی (مثلا ۱۰۰ ساعت) رو به شرکت طرف قرارداد خود اختصاص بده و در ازای هر ساعت مبلغی دریافت کنه.

طبق قوانین جدید، مالیات تعلق گرفته به قراردادهای مشاوره برابر ۱۰درصده و سقف معافی مالیات واسه این افراد وجود نداره؛ درحالی که این مبلغ واسه کارمندان متفاوته. حقوق این افراد تا رقمی مشخص، معاف از مالیاته و واسه حقوق بیشتر از اون، به شکل پلکانی به ترتیب برابر ۷، ۱۰ و ۲۰درصد مالیات پرداخت می شه؛ از طرف دیگر، فایدهایی مثل سنوات، عیدی و پاداش به قراردادهای مشاوره تعلق نمی گیره. در بعضی شرکتا واسه مشاوران، حق بیمه پرداخت نمی شه که این موضوع خلاف قانون و قابل پیگیریه.

از دیگر فرقای موجود اینه که دارندگان پروانه ی وکالت، قضاوت و سردفتری نمی تونن به استخدام رسمی سازمان یا شرکتی در آیند و در این صورت لازمه پروانه ی خود رو پیش منبع مربوط موقتا تودیع کنن، این در حالیه که اینجور اجباری واسه مشاور حقوقی وجود نداره و اون می تونه جدا از اینکه فعالیت در نقش مشاور، در صورت امکان به عنوان یکی از مشاغل گفته شده هم فعالیت کنه.
۱

دسته‌ها: آموزشی