ملاک های انتخاب همسر چیه " آموزشی

 

پیدا کردن همسر مناسبی که بتونین خودتون رو سی، چهل، یا پنجاه سال بعد در کنار اون و خوشحال و راضی تصور کنین با پیدا کردن یک دوست واسه گذراندن اوقات تنهایی در تابستون فرق داره. پیدا کردن کسی که مایل به ازدواج و داشتن تعهد نسبت بهش هستین کار مهمیه و نیازمند دوراندیشی، مسئولیت پذیری و صداقته. اما وقتی اون فرد خاص رو پیدا کردین، ارزش تموم تلاشی که واسه پیدا کردن اون کردین رو داره و می تونین خود رو واسه یک زندگی خوشبختی مند آماده کنین. قبل از ازدواج و هنگام انتخاب همسر و شریک زندگی تون باید مسائل مختلفی رو در نظر بگیرین. اینجا فهرستی از مهم ترین نکاتی رو که هنگام انتخاب همسر زندگی تون باید در نظر بگیرین آوردیم:

پول

ملاک های انتخاب همسر چیه " آموزشی

عادتای مالی شما و همسر آیند ه تون کدامه؟ هر دو ولخرجید یا هر دو اهل پس انداز هستین؟ یا اینکه یکی از شما ولخرج و دیگری اهل پس انداز کردنه؟ با یک بودجه ی مشخص بین خودتون شروع کنین. یک حساب جاری مشترک دارین یا هر کدوم یک حساب جاری جداگونه دارین؟ صورت حسابا رو دُنگی پرداخت می کنین یا اونا رو جور دیگری بین خودتون تقسیم می کنین؟ اگه هر دو شاغل هستین بعد از ازدواج هر دوی شما به کار کردن ادامه میدید؟ یا یکی از شما در خونه خواهد موند؟ وقتی صحبت از پول می شه نکات زیادی هست که میشه در نظر گرفت. هم اینجور نکات زیادی هستن که باید از خودتون و از یک دیگر بپرسید تا مشخص شه چیجوری پول تون رو مدیریت می کنین. پول یکی از دلیلای اصلی طلاقه.

کودکان

ملاک های انتخاب همسر چیه " آموزشی

مهم ترین سؤال در مورد کودکان اینه که شما و هم اینجور همسرتون تمایلی به بچه دار شدن دارین؟ هنگام انتخاب شریک زندگی تون، باید این موضوع رو هم در نظر بگیرین، به ویژه اگه شما در نبود تمایل به داشتن بچه مصمم هستین یا فردی که انتخاب کردین بچه نمی خواد اما شما می خواید. اگه هر دوی شما می خواید بچه دار شید، سؤال یا نگرانی بعدی که پیش میاد اینه که چه جوری بچه خود رو بزرگ می کنین و از چه نوع تربیتی استفاده می کنین؟ مثلا، شما از روشای تربیتی ای مثل گوشه نشانی، تنبیه بدنی، گرفتن وسایل اون مثلا اسباب بازی هاش استفاده می کنین یا از ترکیبی از روشای تربیتی؟ مشخص کنین که کی باید تربیت کننده ی اصلی باشه و چه جوری شرایط رو قبل از اتفاق اونا کنترل کنه. در این توافق کنین که هیچ کدوم از شما با قبول تموم مسئولیت تربیتی در نقش «آدم بدِ» ظاهر نمی شه. شما باید موقع تربیت بچتون از یک دیگر حمایت و احترام هم رو حفظ کنین، با این کار کودک خیلی راحت و به خاطر این که یکی از والدین بهش اجازه اون کار رو داده و دیگری از انجام اون منعش کرده از مسئولیت چیزی شونِه خالی نمی کنه. توافق کنین که در همه حال پشت یک دیگر باقی بمونین. واسه کسی که قصد تشکیل خونواده، به معنای ازدواج و بچه دار شدن رو داره آشنایی با فردی که تمایلی به داشتن بچه نداره ممکنه مانعی بر سر راه ازدواج شون باشه.

مذهب

مذهب و اعتقادات شخصی ملاک بسیار مهمیه چون اگه یکی از دو طرف به همون مذهب باور نداشته باشه، یکی یا هر دوی اونا یا باید رنج ببره یا پیرو مذهب دیگری بشه. زندگی کردن با فردی که عقاید مذهبی مثل شما داره آسون تره. با این حال داشتن رابطه خوب با فردی با مذهبِ متفاوت غیرممکن نیس. افرادی بودن که با فردی از مذهب و باور دیگر رابطه داشتن و هر دو هم از این رابطه راضی بودن. اگه می خواید بچه دار شید، باید درباره نحوه ی پرورش مذهبی بچتون هم با یک دیگر گفت وگو کنین. کودک (کودکان) شما باید هر دو مذهب رو یاد بگیره یا یکی از باورها واسه اون کافیه؟ در مورد تعطیلات مذهبی چه جوری؟ اگه مذهب یا عقاید متفاوتی دارین باید در مورد این مسائل هم با یک دیگر صحبت کنین. حتی اگه شما یک فرد مذهبی هستین و با شخصی غیر-مذهبی رابطه دارین بازم باید درباره این مسائل با هم گفت وگو کنین. اگه آدم منعطفی نیستین و به خواستهای بقیه تن نمی بدین به زودی می فهمید که انتخاب همسر با مذهب و اعتقادات و ارزشای مثل چقدر مهمه. مذهب ملاک مهمیه چون این توانایی رو داره که زوجایی با مذاهب و باورهای متفاوت رو از هم جدا و بین اونا شکاف بسازه.

عادتا

ملاک های انتخاب همسر چیه " آموزشی

شخص مورد نظر شما چه عادتایی داره؟ بیشتر مواقع تا زمانی که با فردی زندگی نکردین از عادتای اون باخبر نمی شین. لباس هاش رو روی زمین پرت می کنه، درب توالت فرنگی رو نمی ذاره، در تمیزی وسواس داره، همه چیز رو پخش و پلا می کنه، وسایل رو خراب می کنه، و هیچ وقت سطل زباله رو بیرون نمی برد و خالی نمی کنه؟ از خود شخص بپرسید که عادتای بد اون کدامند و قبل از ازدواج و رفتن زیر یک سقف چه در انتظار شماس تا از عادتای اون غافلگیر نشید. می تونین از قبل، رفتار خونواده اونا رو در خونه یا آپارتمان یا محل زندگی شون مشاهده کنین تا بفهمین چه عادتایی دارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل مردها و زنان تصمیمات اقتصادی متفاوتی می گیرند؟ 

علاقه مندیا/ بیزاریا

شخص مورد نظر شما به چه چیزعلاقه داره و از چی بدش میاد؟ کدوم نوع غذا، سرگرمی، ورزش، و کار رو دوست داره؟ واسه تفریح چه می کنه؟ سرگرمی، کلکسیون، یا مهارت خاصی داره؟ دوستان صمیمی کمی داره یا زیاد؟

گذشته

فرد مورد نظر چه جوری و کجا بزرگ شده ؟ دانستن این موارد اهمیت زیادی داره چون فرد در این پس زمینه زندگی کرده و تبدیل به شخصی شده که الان می ببینن. در زندگی اش ضایعه دل خراش یا دردسر خاصی داشته؟ چیز خاصی هست که باید درباره خونواده، کودکی، یا گذشته اون بدونین؟ تا به حال به وسیله اعضای خونواده، دوستان، یا همسر قبلی اش مورد سوءاستفاده قرار گرفته؟ زندان رفته یا جرمی انجام دهنده شده؟ سابقه مصرف مواد داشته، سیگار می کشه، یا الکلی بوده؟

عقاید

بیشتر افراد بسیار خود رأی هستن. بعضی افراد احساس می کنن هیچوقت اشتباه نمی کنن. مهمه بدونین این فرد در زندگی چه عقایدی داره. بعضی افراد نمی خوان با کسی که عقاید مشترک یا مشابهی با اونا نداره زندگی کنن. شخص دموکرات، جمهوری خواه یا مستقله؟ به سقط جنین باور داره؟ به وجود خدا یا موجودی برتر باور داره؟ به چه چیزایی باور داره؟ شما می تونین هر تعداد سؤالی که می خواید بپرسید تا نظرات اونو در مورد مسائلی که براتون مهمه بدونین. خیلی راحت می تونین از اونا بپرسید که نظرشون در مورد فلان چیز چیه یا چه اعتقاداتی دارن.

انتظارات/نقش

ملاک های انتخاب همسر چیه " آموزشی

باید با فرد مورد نظر خود واسه ازدواج، درباره انتظارات و نقش اش هم در زندگی و هم در مورد خودتون صحبت کنین. اگه شما زن هستین بعد از بچه دار شدن می خواید در خونه و پیش بچتون بمونین یا می خواید بعد از بچه دار شدن به سرکار برگردید، از مردتون توقع دارین تا مراقبت از چمنای خونه رو به عهده بگیره و وسایل خراب رو تعمیر کنه، توقع دارین که مرد زبالها رو بیرون ببره؟ اگه مرد هستین توقع دارین که نون آور اصلی خونواده باشین و به تنهایی همه چیز رو تأمین کنین، توقع دارین که همسرتون غذا بپزد و خونه رو تمیز کنه و کارای دیگر خونه رو بکنه؟ بعضی از زنان و مردها نقشای جنسیتی مورد انتظارشان رو از پیش تعیین کردن و باید از قبل به فرد مورد نظر خود درباره انتظارات خود بگن، تا بدونه چی از اون انتظار میره. در هر شرایط بسیار خوبه تا انتظارات و نقشای مشخص بین دو شریک زندگی به درستی تعریف شه. شما باید بر سر وظایف هر فرد در خونه و زندگی زناشویی توافق کنین.

موافقت

ملاک های انتخاب همسر چیه " آموزشی

بعضی آدما شخصیتی مخالفِ یک دیگر دارن، با این حال رابطه خوبی با هم دارن و در کنار هم مونده ان، در حالی که یه سریای دیگه با شخصیتای مخالف و حتی مثل با هم جور نیستن. از خودتون بپرسید که کلا از این شخص خوشتون اومده یا نه؟ فکر می کنین تا حدی با اون جور هستین؟ خودتون رو واسه پنج سال و بعد ده سال دیگر در کنار این شخص تصور کنین، و ببینین هنوز با اون موافقت دارین؟ اگه خودتون رو به مدت طولانی در کنار کسی تصور و احساس موافقت کردین، نسبت به کسی که با اون سنخیتی ندارین شانس بهتری واسه با هم بودن و رابطه موفق تر دارین.

ایجاد و خو

اخلاق فرد مورد نظر شما چیجوریه؟ تا به حال عصبانیت یا ناراحتی اونو دیده اید؟ در شرایط خاص چیجوری رفتار می کنه و واکنش نشون می ده؟ اون خونسرد، ناشکیبا، آروم، گستاخه یا زود از کوره در میره؟ اخلاق فرد ملاک بسیار مهمیه چون از راه اون متوجه میشید فرد در موقعیتای مختلف، مثلا هنگام جروبحث یا دعوا، چه واکنشی نشون می ده. این فرد مساوی جنگ می کنه یا کثیف؟ این ملاک مهم رو هنگام انتخاب همسر و شریک زندگی تون باید در نظر بگیرین.

اهداف آینده

ملاک های انتخاب همسر چیه " آموزشی

اهداف و آرزوهای این شخص واسه آینده چیه؟ اصلا هدفی داره؟ تصمیم داره به دانشگاه برود یا دانشگاهش رو تموم کنه، شغلی پیدا کنه، در شغل فعلی خود پیشرفت کنه، شغلش رو عوض کنه، خونه دار باشه، تشکیل خونواده بده و بچه دار شه، کتاب بنویسه؟ امیدها و رویاهای این شخص واسه آینده چیه؟ اگه دارای امیدها و رویاهای مشترک هستین، رسیدن به چیزی که می خواید و جایگاهی که توقع دارین واسه هر دوی شما آسون تره و می تونین تشویق کننده یک دیگر باشین.

منبع : knoji.com

 


دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید