مراحل خرید خونه؛ چه چیزایی رو باید قبل از انتخاب خونه دلخواه خود بدونین  آموزشی

 

 

۱. از خود بپرسید خرید خونه کار درستیه

خرید یا اجاره خونه؛ کدوم یک مناسب شما و سبک زندگی تون هستن؟ درسته که بیشتر افراد دوست دارن صاحب خونه باشن، اما این علاقه همیشه هم خوب نیس؛ ممکنه پشیمون شید. عوامل زیادی هستن که باید قبل از خرید خونه اونا رو درنظر بگیرین. از همه مهم تر اینکه شما قادر به پذیرش هزینه ها هستین؟

۲. قبل از خرید واسه فروش تصمیم بگیرین

اگه همین الان صاحب خونه هستین، باید قبل از خرید خونه ی جدید، به فکر فروش خونه الان تون باشین. وقتی در بازار قیمتا تورم داره، با قصد خرید یک خونه ی دیگر، شاید کار پرمخاطره ای باشه، اما جنبه ی مثبت قضیه اینه که می تونین بعد از شناسایی خونه ی رؤیایی تون، خیلی سریع واسه خرید اون اقدام کنین.

۳. به جیب خود نگاه کنین

مراحل خرید خونه؛ چه چیزایی رو باید قبل از انتخاب خونه دلخواه خود بدونین  آموزشی

چقدر می خواید واسه خرید خونه پول خرج کنین؟ این موضوع به میزان سپرده ای که در اختیار دارین، بستگی داره. در جدا از اینکه به فکر هزینه های مخفی خرید خونه، مثل مالیات و مشکلات شهرداری و بازسازی خونه و خرید لوازم جدید متناسب با خونه ی جدید هم باشین.

۴. به مسائل بانکی توجه کنین

قبل اینکه پیشنهاد خرید خود رو مطرح کنین، باید مسائل مربوط به وام خونه رو حل کرده باشین. در صورت تکمیل بودن مدارک، یه مدت طول می کشه تا وام خونه رو دریافت کنین؛ پس موقع تنظیم قرارداد خرید خونه این موضوع رو در نظر بگیرین و متناسب با اون تاریخ و میزان پرداختا رو مشخص کنین. در جدا از اینکه هزینه های جانبی، مثل هزینه دفترخانه رو هم مورد توجه قرار بدین.

۵. محل زندگی خود رو انتخاب کنین

اگه می خواید به محلی نزدیک خونه فعلی خود نقل جای کنین، احتیاجی به فکرکردن زیاد ندارین؛ اما اگه قراره به محله ی تازه یا شهر جدیدی برید، تصمیم گیری سخت و زمان بر هستش. اگه تصمیم اشتباه بگیرین، جدا از اینکه ایجاد نارضایتی باید هزینه جابه جایی دوباره رو هم تقبل کنین. البته میزان بودجه ی شما واسه خرید خونه هم در محدود کردن گزینه ها موثر هستن.

۶. خونه ی مناسب خود رو پیدا کنین

مراحل خرید خونه؛ چه چیزایی رو باید قبل از انتخاب خونه دلخواه خود بدونین  آموزشی

وقتی محله ی مورد نظر خود رو مشخص کردین، نوبت به پیداکردن خونه می رسه. باید خونه های زیادی رو بازدید کنین تا جای هیچ غافل گیری و حسرتی واسه شما باقی نمونه. از افزایش تعداد اعضای خونواده تون غافل نشید، خرید خونه واسه افرادی که می خوان بچه دار شن ملاحظات خاص خود رو می خواد. سعی کنین در مورد سوالاتی که باید از مشاور املاک بپرسید خوب فکر کنین و با اون رابطه خوبی بسازین تا به شما در همه مراحل خرید خونه کمک کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل با اینکه ورزش می کنین عضله سازی اتفاق نمی افتد؟ 

درباره وضعیت سند خونه هم خوب تحقیق کنین که شش دانگه یا رهنی یا قول نامه ای. درضمن سراغ بنگاهایی برید که پروانه کسب دارن و از اتحادیه ی صنف مشاوران املاک کد رهگیری دریافت کردن، به مشاور املاک گوشزد کنین که تمایل دارین موقع معامله کد رهگیری دریافت کنین تا هم از خطرات احتمالی مثل فروخته شدن یک خونه به چند خریدار جلوگیری کنین و هم از مشکلات حقوقی اون باخبر شید.

۷.پیشنهاد خود رو مطرح کنین

از موضع برتر قیمت خود رو مطرح کنین. وقتی قصد قیمت دادن دارین، به مبالغی که باید در آینده بدین خوب فکر کنین، مثل هزینه تعمیرات و تغییر دکوراسیون و… . پیشنهاد خود رو مستقیم با خریدار مطرح نکنین. قیمت پیشنهادی تون رو به مشاور املاک بگید و نظر اونو هم جویا شید. شاید مجبور شید واسه اطمینان از خرید، مقداری پول پیش در اختیار بنگاه خونه قرار بدین.

۸. قرارداد خرید رو امضاکنید

مراحل خرید خونه؛ چه چیزایی رو باید قبل از انتخاب خونه دلخواه خود بدونین  آموزشی

در وقتی پای معامله می روید و قرارداد امضا می کنین، طبق قانون باید خونه رو بخرین و فروشنده هم موظفه تا اونو به شما بفروشه. اگه بعد از امضای قرارداد پشیمون شید، درصدی از پول تون که واسه ضمانت پرداخته اید، ضبط می شه. قبل از امضای قرارداد نکات حقوقی در خرید خونه رو مرور کنین و از اعتبار سند و خودِ خونه، اطمینان پیدا کنین و درباره تاریخ تنظیم سند، به توافق برسین. بعد از امضای قرارداد، شما به شکل رسمی مالک خونه اید. پس واسه بیمه کردن ساختمان، مثل بیمه آتیش سوزی اقدام کنین.

۹. گفت و گوا پایانی رو انجام بدین

حتما از مالک قبلی بخواهید تا فرم تسویه حساب آب، برق، گاز، تلفن و حتی اینترنت رو جفت و جور کنه. اگه درون خونه، اسباب و اثاثیه ای هست، وضعیت اونا رو هم مشخص کنین تا بعد از اسباب کشی دچار مشکل نشید.

۱۰. خرید خود رو تکمیل کنین

۱۱. به خونه ی جدیدتون نقل جای کنین

وقتی خرید شما تکمیل شد، مالک قبلی باید در تاریخ مشخص شده اونجا رو ترک کنه و شما می تونین کلیدای خونه رو از مشاور املاک تحویل بگیرین. حالا می تونین آزادانه به خونه ی خود رفت وآمد داشته باشین و تغییرات مدنظرتان رو اعمال کنین.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید