محیط کار ایده آل چیجوری باید باشه  آموزشی

 

فارغ از زمینه کاری، دلیلی که به شکل زیادی بر احساس یک کارمند از کار خود اثر می ذاره، محیط کار اوست. منظور از محیط کار هر چیزیه که بخشی از درگیری کارمندان رو با کار تشکیل می ده، مثل رابطه با همکاران یا سرپرستان، فرهنگ سازمانی، امکان پیشرفت فردی و چیزای دیگه ای به جز اینا. یک محیط کار ایده آل، به کارمندان حس خوبی از سر کار اومدن می ده و همین امر به اونا انگیزه می ده که با بیشترین حد توان خود به فعالیت بدن.

اگه به دنبال یک شغل جدید هستین، باید بدونین که آزمایش محیط کار، قدم بسیار لازم و مهمیه که نباید خیلی راحت از اون بگذرید. آخرش، محیط کاری جاییه که شما باید هر روز در اون حضور پیدا کنین و مطمئنا نمی خواهید هر روز صبح به زور سر کار برید. مقاله زیر رو بخونین تا با شرایط یک محیط کار ایده آل آشنا شید.

 

۵ ویژگی اصلی که یک محیط کار ایده آل باید داشته باشه عبارتند از:

۱. رابطه باز و شفاف

محیط کار ایده آل چیجوری باید باشه  آموزشی

در اصل، رابطه باز و شفاف این احساس رو به کارمندان القا می کنه که حرفای اونا ارزش داره. این نوع رابطه باعث احساس تعلق کارمندان با محیط کاری شون می شه. اون وقت، کار واسه اونا معنای دیگری پیدا می کنه چون که کارمندان میدونن که مشارکت شون بر سازمان اثر می ذاره.

پس، واسه کارمندان ضروریه که بعضی وقتا در مورد فلسفه، ماموریت و ارزشای سازمان خود گفتگو کنن تا واسه همه مشخص شه که واسه چیزی غیر از دستمزد هم کار می کنن. بحثای باز افراد رو در خود درگیر می کنن و به اونا اجازه میدن تا نظرات و دیدگاه های خود در مورد راهکارهای رسیدن به اهداف شرکت رو با هم به اشتراک بذارن. پس از اون، مدیریت دیدگاه های خود در مورد چگونگی برآوردن ماموریت سازمان رو ارائه نشون میده.

بده بستان

در آخر اینجور روابط دوطرفه ی بازی سدهای سازمانای دیوان سالار یا مجموعه مراتبی رو می شکنه و باعث گسترش حس اعتماد در رفت و امد روزانه بین همکاران و سرپرستان و زیردستان می شه.

همه اعضای سازمان تو ذهن خود با ماموریتای سازمان متحد تر می شن. و فارغ از جایگاه رسمی، احترام دوطرفه بین کارمندان برقرار می شه.

در این زمونه که کارمندان از بیان ایده های خود در جهت بهبود فرایندهای کاری هراسی ندارن و اینجوری همه به همدیگه نفع می رسانند.

۲. تعادل بین کار و زندگی

محیط کار ایده آل چیجوری باید باشه  آموزشی

باید طوری بین زندگی شخصی و کار تعادل برقرار باشه. در کل، داشتن تعادل، رضایت شغلی کارمندان رو پیشرفت می بخشه چون اونا احساس می کنن که بقیه بخشای زندگی شون که کمه کم از نظر خودشون از کار مهم تره ندیده گرفته نمی شه.

چرخه دائمی

وقتی کارمندان اهداف و نیازای مختلف خود در زندگی مثل نیازای خانوادگی، ارتباطی، روحی، رشد فردی و چیزای دیگه ای به جز اینا رو برآورده کنن، اعتماد به نفس بهتری دارن و در محیط کار بهترین کارکرد رو از خود به نمایش می ذارن. جدا از اینکه این، کارمندانی که تجربیات بیشتری از زندگی خارج از کار خود کسب می کنن می تونن از اونا در کار خود خوب بهره بگیرن.

یعنی، تعادل بین کار و زندگی باعث گسترش خلاقیت و تفکر خارج از گود می شه.

تایید از بالادست

محیط کار ایده آل چیجوری باید باشه  آموزشی

کارمند خوب بیشتر فردی تعریف می شه که پذیرای حجم بالای کار باشه و زمان شخصی خود رو فدای کار کنه. بعضی از کارمندان به کار معتاد هستن یعنی به خاطر کار، از بقیه جنبه های زندگی خود غافل می شن.

مدیران وظیفه دارن که با پاداش دادن به افرادی که تعادل خوبی بین کار و زندگی خود حفظ می کنن و با این حال کارکرد خوبی دارن، نشون بدن که اعتیاد به کار اصلا درست نیس.

در این مورد، سازمانا باید از راه آموزش دادن به کارمندان درباره امتیازات داشتن یک زندگی متعادل یا حتی اشاره بهش به عنوان بخشی از بیانیه ی ماموریت خود، موضع محکمی در پیش گرفتن کنن.

۳. تمرکز بر آموزش و پیشرفت

محیط کار ایده آل چیجوری باید باشه  آموزشی

در یک محیط کار ایده آل، باید توجه ویژه ای به آموزش و پیشرفت شه. در زمونه ای که تغییرات، شتاب سرسام آوری به خود گرفتن، لازمه که سازمانا این تغییرات رو با آغوش باز قبول کنن و بر همین پایه کارمندان خود رو آموزش دهند. مثلا، تکنولوژی اونقدر سریع در حال تکامله که چیزایی که ۱۰ پارسال مورد استفاده ی سازمانا قرار می گرفت، حالا نخ نما و بی استفاده شده (مثل فلاپی دیسکا، مودمای دیال آپ و چیزای دیگه ای به جز اینا)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نوشیدنیای انرژی زا چه تاثیری روی کارکرد مغز و سلامت بدن دارن؟

انعطاف پذیری با تغییرات در این زمان بسیار ضروریه چون کسائی که خودشون رو با تغییرات وفق ندن، جانشین می شن. پس لازمه که هم افراد و هم سازمانا خود رو با شرایط برابری دهند.

یک سازمان پیشرفت گرا و آموزش محور نقشه راه روشنی واسه آموزش کارمندان خود داره تا از این راه بهره وری کل سازمان رو تقویت کنه. دو دسته مهارت هست که باید به ارتقای اون پرداخت: مهارتای سخت و مهارتای نرم.

  • مهارتای سخت: مستقیما روی بهره وری اثر می ذاره مثلا کسب علم درباره یک سیستم جدید مدیریت پایگاه داده.
  • مهارتای نرم: مهارتای بین فردی که می تونه بر روحیه ی سازمانی مؤثر باشه.

محیط کار مثبت دارای یک روال آموزشی واسه بهبود کارایی و تزریق نگاه مثبت در بین کارمندانه.

۴. تقدیر از سخت کوشی

محیط کار ایده آل چیجوری باید باشه  آموزشی

پاداش دادن واسه تشویق بعضی رفتارهای کارکنان چیزی ضروریه. در روانشناسی از این کار به عنوان یکی از برنامه های «تقویت شرطی شدن فعال» یاد می شه. اینجور عملی در مدیریت رفتار سازمانی هم کاربرد داره، یعنی پاداش دادن به کارکنانی که سعی بیشتری در کار خود داشتن، باعث گسترش رفتارهای مثل در آینده میشه.

تمجیدباران کردن

حتما لازم نیس که پاداش جنبه ی مالی داشته باشه؛ بعضی وقتا حتی یک تعریف زبانی ساده به وسیله سرپرست تموم چیزیه که واسه بالا رفتن انگیزه کارمندان لازمه.

هنگامی که از «سخت کوشی» به بهترین روش تقدیر شه و مدیریت به موقع به تعریف اون می پردازه، طبیعتا کارمندان احساس می کنن که سازمان به خاطر کار اونا واسه شون ارزش قائل می شه. وجود اینجور طرز تفکری واسه سازمان مفیده چون کارمندان مایل هستن تا بدون نگرانی، بر سعی خود اضافه کنن.

تشکر از حضور کارمندان

محیط کار ایده آل چیجوری باید باشه  آموزشی

جدا از وجود یک سیستم پاداش مالی واسه تقدیر از کارکرد کارمندان، تعاملات روزانه هم می تونه روش خوبی واسه بیان تشکر از سعیا باشه. مدیران باید به خاطر چیزای کوچیکی که حاصل سعی دوبرابر کارمندان بوده به شکل کلامی از اونا تشکر کنن. اینجور کارایی باید به شکل خاص و شخصی واسه هر کارمند انجام شه تا اون احساس کنه زحماتش دیده شده و جدی گرفته شده.

۵. روحیه ی تیمی قوی

محیط کار ایده آل چیجوری باید باشه  آموزشی

ما آدما به عنوان موجودات اجتماعی به طور طبیعی به دنبال حمایت از همتایان خود هستیم و علاقه داریم به گروهی تعلق پیدا کنیم. در شرایط سخت، اعضای تیم باید در کنار همدیگه مشکلات رو برطرف کنن. دقیقا همین جاه که حس اتحاد در تیم شکل میگیره و کارمندان دیگر احساس نمی کنن که فقط واسه خودشون کار می کنن. اونا حالا به شکل یک تیم واسه چیزی بزرگ تر از خودشون کار می کنن.

تزریق روحیه ی تیمی کار ساده ای نیس چون افراد هم تیم باید دیدگاه ها و سبکای کاری مختلف رو قبول کنن و تحمل کنن. حتما هم احتیاجی نیس که اونا پیش از اونکه بتونن چیزی اون طرف فرقا رو ببینه، در جهت رسیدن به یک هدف مشترک کار کنن.

جوخه ی برادران

محیط کار ایده آل چیجوری باید باشه  آموزشی

در یک محیط کار ایده آل، باید به فعالیتای تیمی توجه ویژه ای شه. یعنی باید فعالیتای تیمی داشته باشین تا از این راه بتونین بر جنبه های مثبت اعضای تیم تمرکز کنین و جنبه های منفی رو خنثی کنین. واسه رویدادهایی مثل تولد اعضا جشن بگیرین تا ویژه بودن این رویدادها رو به نمایش بذارین. با کمک هم به رفع مسائل و مشکلات بدین. و در کل هر کاری رو به شکل تیمی انجام بدین.

یکی از مشکلات بالا بودن روحیه ی تیمی، پدیده گروه زدگیه. این پدیده روانشناختی زمانی اتفاق میفته که انسجام گروهی به اندازه ای قوی می شه که قضاوت یا تصمیم گیری در بین اعضای گروه پیش بینی پذیر و هم جهت می شه.

وقتی روحیه ی تیمی بالا باشه، اعضا تمایل پیدا می کنن از هر تصیمی که در تیم گرفته می شه بدون هیچ اعتراضی حمایت کنن. راه حل اینه که یکی از اعضای تیم نقش وکیل مدافع شیطان رو در طول جلسه ی تصمیم گیری بازی کنه و از همه نظرات انتقاد کنه.

منبع : hongkiat.com


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید