پاک کردن لکه روغن از لباس با ۴ روشی که اثری از اون برجای نمی گذارد " آموزشی

 

ریختن روغن روی لباس و به وجود اومدن لکها، اتفاق ناخوشایندیه. اما نگران نباشید. می تونین این لکها رو از روی لباسای خود پاک کنین. با این مطلب همراه شید تا با روشای پاک کردن لکه روغن از لباس بیشتر آشنا شید.

روش اول: پاک کردن لکه روغن از لباس با استفاده از پودر بچه

 1. با یک دستمال توالت مقدار باقی مونده ی چربی یا روغن رو از روی لباس تون وردارین. پیش از رفتن به مرحله بعد سعی کنین تا جایی که می تونین، روغن رو از روی لباس تون تمیز کنین.
 2. لکه روغن رو به آرامی با پودر بچه بپوشونین. اگه پودر بچه ندارین، می تونین همین کار رو با نمک یا نشاسته ذرت بکنین.
 3. با یک دستمال توالت یا یک قاشق، پودر بچه رو از روی لکه وردارین. این کار رو با دقت بکنین و مراقب باشین پودر روی بقیه نقاط لباس تون نریزد.
 4. کمی مایع ظرفشویی و آب رو روی لکه بریزین و با انگشت اونو بمالید. پس از اینکه آب و مایع کف کردن، یک مسواک کهنه رو با حرکات دایره وار، روی لکه بکشین. لکه رو از هردو طرف داخل و خارج لباس پاک کنین.
 5. لباس رو به تنهایی با پودر یا مایع لباسشویی بشورید. دستورالعملای مربوط به شست وشوی هر لباس رو که روی برچسب اون نوشته شده، رعایت کنین. واسه خشک کردن لباس، اونو در خطر هوا قرار بدین. استفاده از دستگاه های خشک کن که با گرما بالا لباس رو خشک می کنن، ممکنه باعث شه تا روغن باقی مونده ی احتمالی، به خورد لباس برود.

روش دوم: استفاده از مایع ظرفشویی، شامپو یا صابون

پاک کردن لکه روغن از لباس با ۴ روشی که اثری از اون برجای نمی گذارد " آموزشی

 1. لکه روغن رو با مایع ظرفشویی بپوشونین. شاید استفاده از شویندهای مخصوص پاک کردن چربیا مؤثرتر باشه، ولی استفاده از اونا لازم نیس. شامپو واسه پاک کردن چربی از بدن طراحی شده، پس می تونه در این موارد به کارتون بیاد. صابونای دست و بدن هم واسه پاک کردن چربیا تاثیردارن. فقط مطمئن شید که صابون شامل افزودنی ای نباشه که مانع از تمیز کردن شه. مثلا، صابون Dove واسه پاک کردن لکه روغن از لباس مناسب نیس. واسه لکهای قوی تر می تونین از صابونایی با عنوان صابون لباسشویی استفاده کنین. صابون رو با آب (یا واسه تأثیرگذاری بیشتر با آمونیاک) مرطوب کنین. بعد اونو روی لکه بمالید تا مقدار موردنیاز صابون روی لکه منتقل شه و بتونه کف بسازه. می تونین کمی از صابون رو رنده کنین و پس از مرطوب کردن روی لکه بریزین. اگه از شویندهای رنگی استفاده می کنین، اونا رو به اندازه کافی رقیق کنین یا مطمئن شید که شوینده ی مصرفی باعث تغییر رنگ لباس تون نمی شه. واسه لکهای قوی تر از مسواک کهنه استفاده کنین، چون مسواک بهتر می تونه لکها رو پاک کنه. برسای قدیمی یا برسای کوچیک مخصوص نظافت هم گزینه های مناسبی واسه پاک کردن لکها هستن.
 2. کف حاصل از صابون، مایع ظرفشویی یا شامپو رو روی لکه بمالید. اول شوینده رو در آب حل کنین. شامپو، صابون و مایع ظرفشویی شامل ترکیبات مخصوصی هستن که با لکهای روغن جنگ می کنن.
 3. لکه رو اول با آب و بعد اگه خواستین، اونو با سرکه بشورید. سرکه یک پاک کننده ی طبیعیه و کاربردهای زیادی داره. سرکه خاصیت قلیایی صابون و شویندها رو کم می کنه و از اثر اونا کم می کنه. پس به طور هم زمان از شویندها و سرکه استفاده نکنین. اگه می خواید واسه تمیز کردن لکه از سرکه و شوینده استفاده کنین، اول سرکه و آب رو با نسبت یک به دو، ترکیب کنین و اونو روی لکه ی لباس بریزین. بعد سرکه رو از روی لباس تون بشورید و مراحل بالا رو با شوینده، صابون یا شامپو بکنین.
 4. لباس رو به تنهایی با پودر یا مایع لباسشویی بشورید. دستورالعملای مربوط به شست وشوی هر لباس رو که روی برچسب اون نوشته شده رعایت کنین. واسه خشک کردن لباس اونو در خطر هوا قرار بدین تا خشک شه.
 5. واسه لکهای مقاوم تر مراحل بالا رو دوباره تکرار کنین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   جوان

روش سوم: پاک کردن لکه روغن از لباس با استفاده از لکه بر و آب داغ

پاک کردن لکه روغن از لباس با ۴ روشی که اثری از اون برجای نمی گذارد " آموزشی

 1. واسه پاک کردن لکه روغن از لباس می تونین از لکه برهای موجود در بازار استفاده کنین. لکه بر رو روی لکه روغن اسپری کنین و اونو با مسواک کهنه بشورید.
 2. مقداری آب رو در ظرفی بریزین و اونو بجوشونین. اجازه بدین تا زمانی که آب به جوش میاد، لکه روی لکه بمونه.
 3. آب جوش رو از روی شعله وردارین و با دقت اونو روی لکه بریزین. در این مرحله باید به چند نکته توجه داشته باشین. اول لباس تون رو در تشت یا ظرفی قرار بدین. لباس رو روی زمین نذارین ، چون هنگامی که آب جوش رو روی لباس می ریزید، ممکنه پاتون بسوزد. آب داغ رو تا جایی که می تونین از ارتفاع بالاتری بریزین. چون آبِ داغ، می تونه پیوند روغن رو بشکنه و هرچه آب رو از ارتفاع بیشتری روی لباس بریزین، نیروی بیشتری به لکه وارد می شه و به پاک کردن لکه کمک می کنه. حواس تون باشه آب رو دقیقا روی لکه بریزین.
 4. این مراحل رو واسه هردو طرف پارچه تکرار کنین. لباس رو پشت ورو کنین و مراحل بالا رو تکرار کنین. این مراحل لکه بری باید روی هردو طرف لباس انجام شن.
 5. لباس رو به تنهایی با پودر یا مایع لباسشویی بشورید. دستورالعملای مربوط به شست وشوی هر لباس رو که روی برچسب اون نوشته شده، رعایت کنین. واسه خشک کردن لباس اونو در خطر هوا قرار بدین.

روش چهارم: استفاده از مایعات روان کننده یا اسپری WD-۴۰

 1. به جای استفاده از شویندها، از اسپری WD-۴۰ یا بقیه مایعات روان کننده روی لباس تون استفاده کنین. اسپری WD-۴۰ و بقیه مایعات روان کننده وسیله مناسبی واسه پاک کردن چربی از سطوح هستن. اول اسپری WD-۴۰ یا مایعات روان کننده رو روی یک نقطه کوچیک لباس تون که دیده نمی شه، امتحان کنین تا مطمئن شید رنگ لباس تون رو رنگ تغییر نمی ده.
 2. بذارین اسپری WD-۴۰ یا مایعات روان کننده ۲۰ دقیقه روی لباس تون بمونه.
 3. لباس تون رو در ظرفی شامل آب گرم بریزین و اسپری WD-۴۰ یا مایعات روان کننده رو از اون بزدایید.
 4. لباس رو به تنهایی با پودر یا مایع لباسشویی بشورید. دستورالعملای مربوط به شست وشوی هر لباس رو که روی برچسب اون نوشته شده، رعایت کنین. واسه خشک کردن لباس، اونو در خطر هوا قرار بدین.

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی