همه چیز درباره افسردگی پس از زایمون  آموزشی

 

افسردگی پس از زایمون (PPD) ترکیب پیچیده ای از تغییرات جسمی، عاطفی و رفتاریه که ممکنه پس از زایمون اتفاق بیفته. طبق چیزی که در کتابچه ی راهنمای تشخیص مشکلات روانی (DSM-5) اومده، افسردگی پس از زایمون شکل رایجی از افسردگیه که درزمان ۴ هفته پس از زایمون شروع می شه. تشخیص افسردگی پس از زایمون به فاصله زمانی بین فراغت از بارداری و شروع افسردگی و هم شدت افسردگی فرد گرفتار بستگی داره.

با ما و این نوشته همراه باشین؛ می خواهیم درباره افسردگی پس از زایمون بیشتر بدونیم.

افسردگی پس از زایمون چیه؟

افسردگی پس از زایمون با تغییرات شیمیایی، اجتماعی و روان شناختی به دلیل بچه دار شدن مرتبطه. این اصطلاح طیف بزرگی از تغییرات جسمی و روحی رو در زنی که تازگیا صاحب بچه شده توضیح می کنه. اما خبر خوب اینه که این مشکل روان شناختی با دارو و مشاوره قابل درمانه.

تغییرات شیمیایی که در جریان افسردگی پس از زایمون اتفاق میفته به دلیل اُفت سریع هورمونا پس از تولد نوزاده، گرچه رابطه واقعی بین این افت هورمونی و افسردگی هنوز مشخص نیس. چیزی که نشونه اینه که در زمان بارداری سطح هورمونای استروژن و پروژسترون زیاد می شه و پس از زایمون خیلی افت می کنه. تقریبا سه روز پس از زایمون سطح این هورمونا به چیزی که قبل از بارداری بوده برمیگرده.

جدا از اینکه این تغییرات شیمیایی، اجتماعی و روانی به دلیل بچه دار شدن، خطر دچار شدن به این نوع افسردگی رو افزایش می ده.

علائم افسردگی پس از زایمون چیه؟

همه چیز درباره افسردگی پس از زایمون  آموزشی

علائم افسردگی پس از زایمون چیزی مثل به تغییراتیه که معمولا بعد از تولد نوزاد اتفاق میفته؛ مشکلات خواب، تغییر اشتها، خستگی بیشتر از حد، کاهش میل جنسی و تغییرات تکراری ایجاد و خو جزو این موارد هستن. اما موارد دیگری از علائم افسردگی هم در مادران گرفتار به افسردگی پس از زایمون هست که خیلی هم طبیعی نیس. علائمی مثل داشتن اخلاق افسرده همراه با از دست دادن حس لذت، احساس بی ارزشی، ناامیدی و درموندگی، فکر کردن به خودکشی و آسیب زدن به خود، نوزاد یا افراد دیگر.

عواملی که خطر دچار شدن به افسردگی پس از زایمون رو افزایش می ده

عوامل زیادی هست که خطر دچار شدن به افسردگی پس از زایمون رو افزایش می ده :

 • سابقه افسردگی پیش از بارداری یا در طول زمان بارداری؛
 • سن مادر هنگام بارداری مهمه. جوون تر بودن مادر خطر دچار شدن به افسردگی پس از زایمون رو افزایش می ده؛
 • ممکنه فرد درباره بارداری دچار دودلی باشه و از تمایل و آمادگی خود واسه مادر شدن اطمینان کامل نداشته باشه؛
 • هرچه مادر فرزندان بیشتری داشته باشه، احتمال ابتلای اون به افسردگی در بارداریای بعدی زیاد می شه؛
 • داشتن سابقه افسردگی یا مشکل ناخوشی پیشاقاعدگی (PMDD)؛
 • فرد مریض همیشه از حمایت اجتماعی مشروط بهره مند بوده، یعنی مادر تازه فارغ شده، همیشه در قبال رفتار یا دادن امتیاز خاصی (و نه به خاطر عشق و علاقه) توجه دریافت کرده؛
 • تنهایی؛
 • تعارضاتی که در زندگی زناشویی فرد هست.

موارد عادی در افسردگی پس از زایمون

بیشتر تازه مادران افسردگی پس از زایمون رو تجربه می کنن؛ اما معمولا از هر ده نفر، یک نفر افسردگی شدید و طولانی تری داره و از هر هزار نفر، یک نفر دچار نوع شدید و جدی تر افسردگی پس از زایمون، یعنی جنون پس از زایمون میشه.

شکلای مختلف افسردگی پس از زایمون

همه چیز درباره افسردگی پس از زایمون  آموزشی

سه نوع متفاوتِ افسردگی پس از زایمون هست که درباره اونا با شما صحبت می کنیم:

افسردگی پس از زایمون (عامیانه): اولین مورد، افسردگی بسیار خفیفه که در اصطلاح عامیانه بهش افسردگی پس از زایمون گفته می شه اما با عنوان این مقاله و تعریف علمی اون فرق داره. این نوع افسردگی در بیشتر مادران درست پس از زایمون و در همون روزهای ساده رخ می ده و از نظر روان شناسی طبیعیه؛ چون وقتی فرد مادر می شه به دلیل تغییر شرایط، نوسانات خلقی یهویی پیدا می کنه. فرد در مرحله اول بسیار خوشحال و بی معطلی بسیار غمگین می شه. ممکنه بی دلیل گریه کنه، تحریک پذیر، بی تاب، بی قرار و مضطرب شه، احساس تنهایی کنه و بیشتر غمگین باشه. این نوع افسردگی بیشتر از چند ساعت تا چند هفته بعد از زایمون طول می کشه. چیزی که افراد عادی به عنوان افسردگی پس از زایمون می شناسن، همین درجه از افسردگیه که معمولا واسه بهبود به کمک دکتر نیاز نداره و در اثر رابطه با تازه مادران دیگر، رفت و امد و صحبت با اونا از بین میره.

افسردگی پس از زایمون(PPD): چیزی که از نگاه علمی به عنوان افسردگی پس از زایمون (PPD) شناخته می شه، بیشتر چند روز یا چند هفته پس از تولد نوزاد اتفاق میفته. این نوع افسردگی نه تنها پس از تولد بچه اول بلکه پس از هر نوبت زایمون ممکنه رخ بده. غم و اندوه، ناامیدی، اضطراب و تحریک پذیری در این نوع افسردگی مثل به افسردگی نوع اول اما بسیار شدیدتر و گسترده تر هست. PPD معمولا فرد رو از انجام کارای روزمر ه ی بازمی داره. هنگامی که توانایی کارکرد مادر تحت اثر قرار میگیره، ناگزیره که به دکتر مراجعه کنه. دکتر بی معطلی علائم افسردگی رو تشخیص میده و فرد رو واسه درمان به مشاور برگشت می ده. دوستان عزیزم باید بدونین که افسردگی پس از زایمون (PPD) مریضی جدیه که با مشاوره و دارو قابل درمانه، اما اگه مادر یا دور و بریا اون نسبت به درمان اون بی خیال نسبت به موضوع باشن، علائم مریضی زیاد میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مساقات چیه و چه شرایطی داره؟ 

جنون پس از زایمون: جنون پس از زایمون یک مریضی روانی بسیار جدیه که بیشتر در سه ماه اول پس از زایمون مادران رو درگیر می کنه. در این شرایط مادر از واقعیت فاصله میگیره و دچار توهم می شه؛ صدای کسی رو می شنوه که با اون حرف می زنه، موارد غیرمعمولی به نظرش می رسه و چیزایی رو که وجود خارجی ندارن به روشنی می بینه. البته معمولا توهمات چشمی در این موارد شدت کمتری داره. بقیه علائم این نوع مریضی شامل بی خوابی، احساس پریشونی و عصبانیت، بی قراری و قدم زدن مداومه. در این نوع افسردگی فرد احساسات و رفتارهای عجیب و غریبی از خود بروز می ده. افراد گرفتار به جنون پس از زایمون به درمان فوری نیاز دارن و بیشتر باید دارو مصرف کنن. از اونجا که جنون پس از زایمون یک مشکل روانی حاده، در بعضی موارد مریض باید بستری شه چون ممکنه به خود و اطرافیانش آسیب برسونه.

علائم اضطراب یا مشکل وسواس اجباری با افسردگی پس از زایمون زیاد می شه؟

علائمی مثل مشکل وسواس خیلی کم (در ۱ تا ۳ درصد زنان) پس از زایمون رخ می ده. افراد گرفتار به این افسردگی، معمولا نگران سلامتی نوزاد خود هستن و دچار افکار و ترسای غیرمنطقی نسبت به سلامت نوزاد می شن. در این دوره مشکل ترس هم ممکنه رخ بده که هر دو این مشکلات ممکنه با افسردگی همراه باشه.

نکاتی واسه مقابله با افسردگی پس از زایمون

همه چیز درباره افسردگی پس از زایمون  آموزشی

 • فرد گرفتار باید از بقیه خواسته کمک کنه و اجازه بده دور و بریا بدونن چیجوری می تونن بهش کمک کنن؛
 • از تواناییای خود و نوزادش انتظارات واقعی داشته باشه؛
 • ورزش، پیاده روی و خروج از منزل می تونه واسه فرد مفید باشه؛
 • فرد گرفتار باید بدونه که هرکی در زندگی هم روزهای خوب و هم روزهای بد داره؛
 • رژیم غذایی مناسب می تونه خیلی مفید باشه؛ بهتره از مصرف الکل و کافئین پرهیز شه؛
 • هر کدوم از دو طرف (زن و شوهر) باید واسه پرورش و بهبود رابطه خود با شریک زندگی شون سعی کنن؛
 • فرد مریض باید با خونواده و دوستان خود در رفت و امد باشه؛
 • همه چیز درباره افسردگی پس از زایمون  آموزشی

 • زمانی که مادر بعد از زایمون از بیمارستان به منزل میاد نباید دور و برش شلوغ باشه؛
 • بهتره با دوستان و نزدیکانش تماسای تلفنی تصویری برقرار کنه تا احساس تنهایی نکنه؛
 • و از همه مهم تر زمانی که نوزاد خوابه مادر باید خوب استراحت کنه.

افسردگی پس از زایمون چیجوری درمان می شه؟

درمان افسردگی پس از زایمون بسته به نوع و شدت علائم در مریض متفاوته. درمانایی مثل داروهای ضد اضطراب و افسردگی، روان درمانی و مشارکت در گروه های آموزشی و حمایت کننده اثر شگرفی در درمان این نوع افسردگی داره.

اگه فرد دچار جنون پس از زایمون شده باشه معمولا واسه اون داروهای قوی تجویز می شه و در خیلی از موارد باید بستری شه. این تصور که مادر شیرده نمیتونه از داروهای ضد افسردگی و اضطراب و داروهای مربوط به جنون پس از زایمون استفاده کنه، باعث می شه مادر یا اطرافیانش از درمان بیخیال شن. اما حقیقت اینه که فارغ از تموم خیالات سنتی، استفاده از داروهای مخصوص این مشکلات روانی، تحت نظر دکتر مشکلی نداره و خیلی از مادران شیرده در طول زمان شیردهی از این داروها استفاده می کنن. این روش درمانی با تصمیم فرد و دکتر معالج اون قابل اجراست.

چه زمانی مادر باید به درمان فکر کنه؟

همه چیز درباره افسردگی پس از زایمون  آموزشی

 • علائم افسردگی بیشتر از دو هفته ادامه پیدا کنه؛
 • فرد گرفتار قادر به انجام فعالیتای طبیعی و روزمره خود نیس و نمیتونه از پس کارای روزانه اش بربیاید؛
 • فرد گرفتار نمیتونه از عهده ی موقعیتای پیش اومده در زندگی روزمره ی خود بربیاید؛
 • افکاری مبنی بر آسیب رساندن به خود یا نوزاد از ذهن فرد مریض میگذره؛
 • فرد مریض اضطرب و ترس شدیدی رو تجربه می کنه و خیلی از اوقات گیج و دستپاچهه.

منبع : webmd

دسته‌ها: آموزشی