شناسایی و اولویت بندی عوامل حیاتی موفقیت در صنعت روانکارهای ایران

استراتژی

1-3-2 پارادیم­های شکل گیری استراتژی

بطور کلی سه خط فکری در زمینه استراتژی و نحوه شکل گیری آن هست. گروهی از متفکران مانند مینتزبرگ، اوهما و استیسی عقیده دارند که استراتژی امری شهودی می باشد و فرایند شکل گیری آن یک هنر می باشد. در تفکر استراتژی بعنوان یک هنر، برنامه ریزی و تفکر استراتژیک دو مقوله متفاوت و جدا از هم هستند که در آن برنامه ریزی از تفکر نشأت می گیرد. در این دیدگاه، فرایند برنامه ریزی استراتژیک منجر به برنامه می گردد نه استراتژی. در نتیجه بایستی به فکر بسط و توسعه استراتژی­های خلاقانه و اثربخش بود نه یک فرایند و روش مبتنی بر منطق برای برنامه ریزی استراتژیک. براساس این دیدگاه فرایند شکل گیری و ایجاد استراتژی بیشتر مبتنی بر خلاقیت و دید فرد می باشد تا فرایندی مبتنی بر گام­های مشخص و از قبل طرحریزی شده. گروهی از دانشمندان مانند پورتر، آنسوف و اندروز عقیده دارند که فرایند ایجاد و شکل گیری استراتژی فرایندی منطقی و عقلایی می باشد که می توان از قبل آنرا طرح ریزی نمود. بر این اساس فرایند اتخاذ استراتژی علم به شمار می رود. در این بین گروهی نیز ترکیب هر دو را بطور توام مطرح می­کنند. این گروه کوشش می­کنند تا به تلفیق دیدگاه­های خلاق و ابتکاری و نیز دیدگاه­های تحلیلی و کمی دست زنند.(علی احمدی، 1388)

2-3-2 مفهوم استراتژی و تاریخچه آن

مقصود از مفهوم استراتژی، محتوا و ماهیت آن می باشد. استراتژی در آغاز یک واژه نظامی بود. ( ارمسترانگ، 1384) این واژه از لغت یونانی strategos به معنای هنر ژنرال­ها اقتباس شده می باشد. مرکب از” استراتوس” به معنی ارتش و” اگو” به معنی رهبر گرفته شده می باشد. در ارتش، استراتژی کار ژنرال­هاست، همچنان که در کسب و کار نیز وظیفه مدیران ارشد می باشد. (غفاریان و کیانی، 1383) اولین آثار مکتوب در این زمینه به حدود2500 سال پیش باز می­گردد. اما سابقه­ی کاربرد این مفهوم در حوزه مدیریت و بازرگانی به دهه­ی 50 میلادی و در حقیقت به زمانی باز می­گردد که نظریه پردازان سیتسم­های طبیعی، عامل محیط را در مطالعه سازمان­ها وارد ساختند. (کویین و همکاران، 1382) این واژه اولین بار توسط چندلر[1] در کتاب “استراتژی و ساختار ” به کار رفت. چندلر که برای اولین بار واژه استراتژی را بکار برد، از نظر وی استراتژی به معنای تعیین هدف­های بلندمدت­یک سازمان و گزینش مجموعه اقدامات و تخصیص منابع لازم برای دستیابی به این هدف­ها می باشد. ( کویین و همکاران، 1382) در اوایل دهه ١٩۶٠، وزارت دفاع آمریکا مبانی برنامه ریزی استراتژیک ر ا پایه گذاری نمود. در دهه ١٩٩٠ عصر جدید رویکردهای استراتژی با نظریات صاحب نظرانی مانند هنری مینتزبرگ[2] و گری­هامل[3] آغاز گردید. ( غفاریان و کیانی، 1383)

استراتژی در فرهنگ لغات آکسفورد چنین تعریف شده می باشد: « هنر یک فرمانده کل قوا، هنر طراحی و هدایت عملیات بزرگ نظامی و مانورهای بزرگ» این تعریف با مفهوم استراتژی که در تجارت، سازمان­های دو لتی یا خصوصی بهره گیری می گردد چندان ارتباط ندارد، اما حداقل حاوی این پیام می باشد که  استراتژی یک هنر می باشد و این که مسئولیت نهایی عواقب و دستاوردهای آن متوجه رأس سازمان می باشد. (آرمسترانگ، 1384)

[1] chandler

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[2] H. Mimtzberge

[3] G. Hamel

سوالات یا اهداف پایان نامه :

. آیا عوامل مرتبط با تولید از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟

  1. آیا عوامل مرتبط با تکنولوژی از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟

3.آیا عوامل مرتبط با بازاریابی از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟

  1. آیا عوامل مرتبط با توزیع از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟
  2. آیا عوامل مرتبط با مهارت و توانمندی­های سازمانی، از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟
  3. آیا میان عوامل حیاتی موفقیت ارتباط ای هست؟
  4. چگونگی اولویت بندی عوامل حیاتی موفقیت در صنعت روانکارهای ایران؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  شناسایی و اولویت بندی عوامل حیاتی موفقیت در صنعت روانکارهای ایران  با فرمت ورد