شناسایی مناطق طبیعی گردشگر پذیر اطراف شهر ایلام

پژوهش­های داخلی

در ایران مطالعات متنوعی در زمینه موضوع مورد مطالعه انجام گرفته که به بعضی تصریح می­گردد: نوروزی آوارگانی (1389) در ارزیابی توان محیطی برای توسعه گردشگری در دهستان چغاخور چنین نتیجه گرفته­اند که منطقه نامبرده دارای توان­ها و منابع متنوع محیطی و پدیده­های طبیعی و انسانی جاذب گردشگری می باشد. این مطالعه نشان می­دهد تمامی سطح منطقه برای توسعه گردشگری (شامل تفرج گسترده و تفرج متمرکز) از توان بالایی برخوردار می باشد. مبینی (1391) در طرح مطالعه و ارزیابی پدیده­های طبیعی جاذب گردشگر در استان یزد به شناخت و معرفی پدیده­ها و مکان­های طبیعی و زیست – محیطی جاذب گردشگری در سطح استان پرداخته و نتایج این پژوهش حاکی از اهمیت و تأثیر گردشگری در توسعه پایدار استان می باشد. مطالعه عالی، 1387 در ارتباط با مطالعه جاذبه‌های گردشگری شهرستان شیروان چرداول در راستای جذب توریست، چنین نتیجه گرفته­اندکه منطقه نامبرده دارای توان­ها و منابع متنوع محیطی و پدیده­های طبیعی و انسانی جاذب گردشگری می باشد. این مطالعه نشان می­دهد تمامی سطح منطقه برای توسعه گردشگری از توان بالایی برخوردار می باشد. مطالعه رحیمی مقدم 1390 تأثیر امنیت در توسعه صنعت گردشگری در استان ایلام با تاکید بر مرزها نشان می­دهد که ارایه راهکارهایی برای کاهش معضلات مرزی و همچنین بسط و گسترش خطوط ارتباطی و بهره گیری از وسایل مدرن حمل و نقل، توسعه خدمات هواپیمایی و فرودگاهی، و بهبود تاسیسات بهداشتی و شبکه­های آب و…. باعث جذب گردشگران خارجی و داخلی در این منطقه می­گردد. (مطالع نظری، 1390) مطالعه توان‌های توسعه گردشگری در استان ایلام نتیجه پژوهش اظهار می­کند که استان ایلام علی رغم برخورداری از جاذبه­های طبیعی توریستی، بهره چندانی از امتیاز موجود نبرده و این استان از قابلیت فوق العاده­ای برای جذب گردشگر، برخوردار می­باشد.

 

2-2-­ مفاهیم گردشگری و طبیعت­گردی

صنعت گردشگری به نوبه خود دارای واژگان و اصطلاحات مربوط به خود می­باشد که معمولاً به گونه واضح برای بهره گیری کنندگان مشخص نبوده و گاهی به جای‌یکدیگر به کار می طریقه. در زیر به چند تعریف رایج در این بخش تصریح می گردد.

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2-2-1-­ گردشگر

معادل واژه انگلیسی توریست می­باشد و مقصود از آن هر فردی می باشد که فعالیت گردشگری انجام می­دهد (کاظمی، 14:1390). در لغتنامه­ها، گردشگر را فردی معرفی می­کنند که اقدام به مسافرت به شکل تور می­نماید مسافرتی که معمولاً برای فعالیت­های حرفه­ای، تفریحی، تحصیل انجام می­گردد و نقطه آغاز و پایان آن یکی و معمولاً خانه فرد می باشد (ضیائی،3:1389).

 

2-2-2-­ مفهوم واژه گردشگری

گردشگری معادل فارسی و کاملاً دقیق واژه Tourism در  زبان­های انگلیسی، فرانسه و آلمانی می باشد که به صورت مصطلح در زبان فارسی به صورت جهانگردی ترجمه شده می باشد. ریشه این واژه از اصطلاح Tornus یونانی و لاتین گرفته شده که یکی از معانی آن گردش کردن و یا گشتن می باشد و با پسوند Ism یا گری به صورت اسم مصدر Tourism یا گردشگری در آمده می باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

اهداف پژوهش

1-3-1-­ اهداف کلی

1-­ شناسایی مناطق طبیعی گردشگر پذیر اطراف شهر ایلام

2-­ مطالعه تأثیر و جایگاه مناطق طبیعی اطراف شهر ایلام در گردشگری استان

1-3-2-­ اهداف جزئی

1-­ تاثیر مناطق تفریحی و طبیعی اطراف ایلام در گردشگری ساکنین شهر ایلام

2-­ مطالعه عملکرد سازمان­های دولتی در راستای ارتقای مناطق تفریحی اطراف شهرها

3-­ مطالعه نقاط قوت و ضعف موجود در این مناطق و راهکارها و پیشنهادات اصلاحی از نظر گردشگران.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : شناسایی مناطق طبیعی گردشگر پذیر اطراف شهر ایلام  با فرمت ورد