عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی مناطق طبیعی گردشگر پذیر اطراف شهر ایلام

­ منافع حاصل از گردشگری

در نظر داشتن موضوع گردشگری می­تواند در برگیرنده منافع زیر باشد:

1-­ ایجاد درآمد و تقویت تولید ناخالص ملی که این معیار، اهمیت نسبی صنعتی گردشگری را در کل اقتصاد اظهار می­کند.

2-­ در مقایسه با سایر بخش­ها به ازای هر واحد سرمایه­گذاری می­تواند تعداد بیشتری از نیروی انسانی را به کار گیرد به بیانی دیگر، گردشگری از سایر بخش­ها کاربردی­تر می­باشد.

3-­ صنعت گردشگری از دیدگاه کیفی بر روی تربیت نیروی کار به تخصص های پیچیده در تمام سطوح نیازی نداشته می باشد بر همین اساس، تأمین نیروی انسانی مورد نیاز آن به سرمایه­گذاری و صرف وقت زیاد محتاج نیست.

4-­ افراد را با مهارت­های گوناگون به اشتغال در می­آورد که یکی از راه­های مؤثر برای رفع مشکل بیکاری می باشد.

5-­ توسعه صنعت گردشگری به توسعه صنایع دستی منجر شده و ضمن گسترش خود، این صنعت را نیز تقویت می­کند.

6-­ صنعت گردشگری موجب ایجاد اشتغال محلی به صورت­های مستقیم، غیر مستقیم و القایی          می­گردد.

7-­ گردشگری می­تواند به عنوان یکی از سریع­ترین راه­های بازگشت سرمایه تلقی گردد.

8-­ توسعه روابط فکری، فرهنگی، هنری و اجتماعی و تحکیم وحدت ملی.

9-­ گسترش مبادلات و همکاری­های بین المللی (تقوایی،51:1389).

 

2-6-­ تأثیر اقلیم و ارتفاعات در جذب گردشگر

اثرات اقلیم بر روی فعالیت­های بشر حیاتی می باشد. لذا درک جامعی از اقلیم و اثرات آن ضروری می باشد (رحمانی، 5:1375). اقلیم به منزله یک منبع طبیعی گردشگری، تأثیر بی بدیلی در صنعت گردشگری طبیعی یا بومگردی دارد و بدون شک، آب و هوا و شرایط آن بر رضایت از سفر تفریحی تأثیرگذار می باشد. آب و هوا به عنوان یکی از مهمترین عوامل تشکیل دهنده گردشگر قلمداد می­گردد، مراکز تفریحی موجود چه در گذشته و چه در حال حاضر موجودیت و ارزش­های خود را مدیون عوامل متعدد به ویژه آب و هوای مناسب و ملایم می­دانستند و از سوی دیگر شرایط آب و هوای نامناسب از جنبه­های مثبت یک منطقه گردشگری می­کاهد و تأثیرات نامطلوبی را بر گردشگری        می­گذارد (منشیزاده،7:1386). دو عنصر عمده آب و هوا که مشخصات ترکیبات سیستم کره زمین را تعیین می­کنند ترکیبات دما و درجه آب و هوا می باشد (Moore, 2009) بارش، ابری بودن، اندازه روشنایی روز، دامنه دید، باد، دمای آب، برف و یخ همگی جزو عوامل مهم گردشگری هستند. در تابستان، ترکیب دمای هوا و رطوبت، شرایط نامناسبی برای فعالیت­ها ایجاد می­کند. در حالی که در زمستان، باد و دمای هوا می­تواند باعث سرمازدگی گردد که برای کسانی که به فعالیت در فضای باز می­پردازند، خطرناک می باشد. (Higham, J. Hinch, 2010)

پس اقلیم به منزله یکی از عناصر ژئوفیزیکی سازنده فضای جغرافیایی می­باشد که می­تواند باعث تسهیل و یا برعکس نفی سکونت بشری در مکان­ها گردد (تولایی، 25:1391) این اقلیم می­تواند تأثیر مهمی در توسعه صنعت گردشگری اعمال نماید و غالباً در انتخاب مکان­های گردشگری تأثیر مهمی دارد، در واقع منبع مورد نیاز صنعت گردشگری در معرض تغییرات زیاد زمانی روزانه، فصلی و سالانه قرار دارد. (تولایی، 50:1391)

پس اقلیم یک معیار مهم در راستای شکل­گیری مکان­های گردشگری به حساب می­آید که تعیین می­نماید که چگونه یک مکان مورد بهره گیری قرار می­گیرد. (موسوی، 60:1388)

بدی نسان بخش زیادی از گردشگری فعلی بر اساس بهره گیری از ویژگی­های طبیعی و فیزیکی استوار می باشد و همین علت ورود گردشگران به لحاظ طبیعی و بنا به شرایط اقلیمی تفاوت دارد و یک نمونه آن منطقه زیبای ایلام می باشد این محدوده، منطقه کوهستانی می باشد که دارای آب هوای سرد و کوهستانی و زمستان­های سرد و توأم با یخبندان همراه با تابستان­های معتدل و خنک می­باشد، وجود ارتفاعات متعدد بلند رشته کوه­های زاگرس سبب پیدایش مراتع غنی و سرسبز در منطقه شده و بهترین مناطق زیبای طبیعی به شمار می­آیند. لذا با فراهم کردن امکانات لازم در کنار طبیعت زیبای منطقه ایلام شاهد گردشگران بیشتری خواهیم بود.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

اهداف پژوهش

1-3-1-­ اهداف کلی

1-­ شناسایی مناطق طبیعی گردشگر پذیر اطراف شهر ایلام

2-­ مطالعه تأثیر و جایگاه مناطق طبیعی اطراف شهر ایلام در گردشگری استان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-3-2-­ اهداف جزئی

1-­ تاثیر مناطق تفریحی و طبیعی اطراف ایلام در گردشگری ساکنین شهر ایلام

2-­ مطالعه عملکرد سازمان­های دولتی در راستای ارتقای مناطق تفریحی اطراف شهرها

3-­ مطالعه نقاط قوت و ضعف موجود در این مناطق و راهکارها و پیشنهادات اصلاحی از نظر گردشگران.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : شناسایی مناطق طبیعی گردشگر پذیر اطراف شهر ایلام  با فرمت ورد