شناسایی و اولویت بندی عوامل حیاتی موفقیت در صنعت روانکارهای ایران

مدل ADL

ماتریس قدمت- قدرت ­یا روش ADL مبتنی بر پارادایم تجویزی، رویکرد محتوایی مبتنی بر چرخه‏ی عمر محصول بوده و قابلیت‏ به ‏کارگیری در سطح ­یک شاخه از صنعت، محصولات مختلف ­یک شرکت و SBUها را دارد. ماتریس پیشنهادی ADL دارای ویژگی­های مشابه ماتریس ‏های BSG و GE می­‏باشد، ­یعنی تصویری از مؤسسه در فضایی دو بعدی ایجاد می­‏گردد. ADL در­یک بعد، چهار مرحله دوره‏ی عمر را که بیانگر ویژگی­های صنعت می­باشند، قرار داده‏ می باشد و در بعد دوم، اندازه قدرت مؤسسه (جایگاه رقابتی مؤسسه) را در صنعت مشخص کرده‏ می باشد که در 6 گروه مسلط، قوی، مساعد، نگهداشتنی، ضعیف، و بدون دوام طبقه‏ بندی شده‏ اند.

 • مسلط: در هر صنعتی در صورت وجود حداکثر­یک شرکت می­تواند تأثیر مسلط را داشته‏ باشد. در صورت وجود چنین شرکتی، استانداردهای مربوط به آن صنعت را شرکت مسلط تعیین می­‏کند.
 • قوی: شرکت ‏های قوی نیز در هر صنعتی ­پیدا نمود نمی‏شوند.­ یک شرکت قوی از امتیازهای معینی نسبت به رقبا برخوردار می باشد. چنین شرکت­هایی استراتژی خود را از میان انتخاب‏­های خود برمی‏گزینند نه براساس حرکت‏های رقبا.
 • مساعد: مقصود از جایگاه مساعد این می باشد که بعضی چیزها در نزد شرکت منحصربه‏فرد باشد. این می­تواند به‏ واسطه ‏ی تشخیص­ یک استراتژی­ یا بهره‏ برداری از­یک تمرکز ویژه باشد. وقتی‏ که صنایع بخش‏ بخش باشد، پیشتازها کوشش می­کنند در­یک جایگاه مساعد قرار گیرند.
 • نگهداشتنی: نشانه‏­هایی را از فرسایش و عملکرد بد از خود بروز می­‏دهد. با این حال، جای تردید کمی­هست که شرکت نتواند سزاواری و شایستگی خود را به ‏واسطه‏­ی توجه زیاد به ‏دست آورد. این جایگاه معمولاً می­تواند سود خود را در­یک بازار محدود­ یا متمرکز حفظ کند.
 • ضعیف:­ یک شرکت هنگامی ­در­یک جایگاه ضعیف قرار دارد که در­یک حالت زودگذر باشد. به‏ طوری‏که نتواند برای مدت طولانی خود را حفظ کند و به ناچار وضعیت خود را ارتقا دهد ­یا از صحنه خارج گردد.
 • بدون دوام: نیازی به تعریف رسمی­نیست، زیرا بیانگر آخرین مرحله‏ای می باشد که در آن، شرکت واقعاً توان بیشتری از آن را ندارد. (علی احمدی، 1388)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف پایان نامه :

. آیا عوامل مرتبط با تولید از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟

 1. آیا عوامل مرتبط با تکنولوژی از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟

3.آیا عوامل مرتبط با بازاریابی از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟

 1. آیا عوامل مرتبط با توزیع از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟
 2. آیا عوامل مرتبط با مهارت و توانمندی­های سازمانی، از عوامل اصلی و حیاتی موفقیت در صنعت روانکارها می­باشد؟
 3. آیا میان عوامل حیاتی موفقیت ارتباط ای هست؟
 4. چگونگی اولویت بندی عوامل حیاتی موفقیت در صنعت روانکارهای ایران؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  شناسایی و اولویت بندی عوامل حیاتی موفقیت در صنعت روانکارهای ایران  با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه